Notowania

wiadomości
18.04.2011 16:29

Pomorskie: Nie będzie śledztwa ws. zwrotu mienia parafii w Redzie

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego ws. ugody zawartej w 1997 r. przed Komisją Majątkową, na mocy której parafia katolicka w Redzie (Pomorskie) otrzymała mienie w Gdańsku za zabrane w 1951 r. 55 hektarów ziemi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego ws. ugody zawartej w 1997 r. przed Komisją Majątkową, na mocy której parafia katolicka w Redzie (Pomorskie) otrzymała mienie w Gdańsku za zabrane w 1951 r. 55 hektarów ziemi.

O możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie Centralne Biuro Antykorupcyjne powiadomiło w marcu Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku. Ta zbadanie sprawy zleciła miejscowej Prokuraturze Okręgowej.

Wątpliwości CBA wzbudził współudział gminy Sopot w operacji zwrotu nieruchomości parafii w Redzie.

W zamian za utracone na początku lat 50. mienie parafia w Redzie otrzymała od Agencji Własności Skarbu Państwa (AWSP) grunty w Gdańsku-Kokoszkach. Kościół przekazał ten teren Sopotowi, a w zamian otrzymał działkę przy ul. Haffnera w Sopocie oraz 1,5 mln zł dopłaty. Samorząd z kolei uzyskaną ziemię w Kokoszkach oddał AWSP w zamian za pozostające dotąd w rękach Agencji 60 proc. udziałów w sopockim Hipodromie.

"Wprawdzie przepisy związane z orzeczeniami i ugodami wydawanymi oraz zawieranymi przez Komisję Majątkową wykluczają udział trzeciego podmiotu - w tym przypadku gminy Sopot - to porozumienie z 1997 r. nie mogło stanowić żadnej podstawy do dokonania wpisów w księdze wieczystej. Ta ugoda trójstronna nie rodziła żadnych skutków prawnych i nie przenosiła własności tych gruntów między parafią a gminą. Było to możliwe jedynie dzięki umowom dwustronnym między parafią a gminą" - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk.

Wawryniuk dodała, że udział gminy Sopot w ugodzie był skutkiem realizowanego od 1993 roku planu pozyskania nieruchomości, na których usytuowany jest hipodrom, uznawany obok mola oraz Opery Leśnej za dziedzictwo kulturowe miasta. Uchwałą z lutego 1997 roku Rada Miasta Sopot wyraziła zgodę na zamianę przedmiotowych nieruchomości.

Rzeczniczka gdańskiej prokuratury wyjaśniła, że wartość nieruchomości w Gdańsku-Kokoszkach oszacowana została na kwotę 3,2 mln zł, a działki przy ul. Haffnera 86 wynosiła 1,5 mln zł.

"Miasto dopłaciło jeszcze 1,5 mln zł. Nieruchomość w Gdańsku-Kokoszkach następnie została przekazana AWSP w zamian za 60 proc. udziałów w spółce Hipodrom. Kolejnym krokiem było wykupienie przez gminę dalszych 40 proc. udziałów za kwotę prawie 1,3 mln zł. Dokonana we wrześniu 1997 r. wycena wszystkich udziałów w spółce Hipodrom wykazała, że są one warte łącznie 5,3 mln zł. W świetle powyższego brak jest podstaw do przyjęcia, iż osoby, które reprezentowały gminę Sopot przy zawarciu ugody, wyrządziły przez to znaczną szkodę majątkową lub szkodę w wielkich rozmiarach" - podkreśliła Wawryniuk.

Komisja Majątkowa przestała istnieć z początkiem marca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Działała przez ponad 20 lat i decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania. (PAP)

rop/ pz/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz