Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 0,5 mln osób odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego w 2012 r.

0
Podziel się:

Ponad 0,5 mln gości, 13 tytułów książkowych i muzycznych, wystawy,
warsztaty oraz gry miejskie - tak działalność w 2012 r. podsumowuje Muzeum Powstania Warszawskiego.
Miesiącem z najwyższą frekwencją był sierpień, gdy placówkę odwiedziło prawie 60 tys. osób.

Ponad 0,5 mln gości, 13 tytułów książkowych i muzycznych, wystawy, warsztaty oraz gry miejskie - tak działalność w 2012 r. podsumowuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Miesiącem z najwyższą frekwencją był sierpień, gdy placówkę odwiedziło prawie 60 tys. osób.

Frekwencja w 2012 r. wyniosła ponad 540 tys. gości; 5 tys. grup zwiedziło muzeum z przewodnikiem. Film "Miasto Ruin" przez cały rok obejrzało prawie 250 tys. osób, a w Noc Muzeów placówkę odwiedziło 6,7 tys. osób. W Muzeum odbyło się: 112 warsztatów dla dzieci (m.in. "Spotkania z historią" i "Zawiszacy tacy jak my"), 41 wykładów (m.in. Jarosława Trybusia "Architektura Instrukcja Obsługi" i "Warszawa niezaistniała"), 11 koncertów (m.in. "Morowe Panny" i "Ziutkowi na urodziny") oraz cztery gry miejskie (m.in. "Twoja Klisza z Powstania" i "63 dni z życia Warszawy").

Muzeum zorganizowało dwie wystawy ("O broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego" i "Kryptonim Legalizacja"), dwa spektakle teatralne ("Powstanie" w reż. Radosław Rychcik na rocznicę Powstania Warszawskiego oraz "Studio Kwarcyk i analogowy śnieg" w wykonaniu grupy teatralnej Klancyk! w ramach festiwalu "Niewinni czarodzieje"), a także dwa konkursy ("Powstanie '44 w komiksie" i nagroda im. Jana Rodowicza "Anody").

W 2012 r. Muzeum wydało 13 tytułów książkowych i muzycznych, m.in. płyty CD "Radiowy Kabaret Starszych Panów: vol. 4. Nieznani Sprawcy i nie tylko..." i "Morowe Panny"; książki "Warszawa niezaistniała" Jarosława Trybusia i "Archimapa. Mozaiki warszawskie" Pawła Giergonia, film "Miasto Ruin" na Blu-ray oraz "Śpiewnik dawnej Warszawy". Placówka zorganizowała dla dzieci i młodzieży ponad 1 tys. lekcji muzealnych, w których uczestniczyło prawie 25 tys. uczniów.

W mijającym roku muzeum zakupiło blisko 2 tys. fotografii, które wzbogaciły jego kolekcję, w tym negatywy przedwojennych zdjęć reporterskich z uroczystości państwowych, kolorowe zdjęcia z okupowanej Warszawy oraz fotografie z wizyty gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w obozach jenieckich Oberlangen i Niderlangen.

Przeprowadzono konserwację prawie 400 obiektów, m.in. portretu ojca Krzysztofa Baczyńskiego, bibuł konspiracyjnych i plakatu "Do broni". Muzeum nagrało w tym roku 300 wspomnień żołnierzy Armii Krajowej uczestników Powstania Warszawskiego w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej.

Placówka otrzymała dary od 215 osób. Znalazł się wśród nich: motocykl DKW NZ 350/1 tzw. "Sahara" (zdobyty w 1944r. w Kampinosie), pamiątki związane ze Stanisławem Jankowskim "Agatonem" i osiem sztuk broni z okresu II wojny. Łącznie było to ok. 2,7 tys. pamiątek.

Sekcja Historyczna Muzeum w 2012 r. prowadziła działalność naukowo-badawczą, w tym opracowania artykułów i publikacji książkowych (m.in. nad "Monografią Powstania Warszawskiego"). Jej członkowie brali udział w konferencjach naukowych, pracach archeologicznych m.in. mających na celu przejęcie szczątków bombowca Halifax oraz działalności wystawienniczej.

Wśród wydarzeń promocyjnych w 2012 r. do najważniejszych placówka zalicza imprezy towarzyszące 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i VII edycji Festiwalu Warszawskiego "Niewinni Czarodzieje". Muzeum promuje także działalność na swojej stronie www.1944.pl, na Twitterze i Facebooku. W związku z organizowanym w Polsce EURO 2012 muzeum przygotowało kampanię zachęcającą zagranicznych kibiców do odwiedzenia placówki.

W 2012 r. ponad 25 tys. osób obejrzało 18 wystaw zorganizowanych w Fotoplastikonie Warszawskim, którym opiekuje się Muzeum Powstania Warszawskiego. Największą popularnością cieszyła się wystawa "Zapiecek, Rybaki, Kanonia..." prezentująca stereoskopowe fotografie przedwojennej Warszawy autorstwa Zdzisława Marcinkowskiego.

"W tym roku miało miejsce wiele wydarzeń zarówno dotyczących pamięci o samym Powstaniu - koncerty, wystawy i spotkania - jak i związanych z naszą działalnością wydawniczą czy edukacyjną. Z badań stołecznego ratusza wynika, że nasze muzeum jest największą muzealną atrakcją w stolicy, co bardzo nas cieszy. W nadchodzącym roku na pewno będziemy już planować zbliżającą się 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jednak nie chcemy jeszcze zdradzać szczegółów" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. (PAP)

akn/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)