Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 100 wynalazków na targach Technicon-Innowacje w Gdańsku

0
Podziel się:

Ponad 100 wynalazków m.in. z zakresu elektroenergetyki, elektroniki,
informatyki i telekomunikacji, medycyny, chemii, robotyki i transportu prezentowanych jest podczas
9. Targów Techniki Przemysłowej Nauki i Innowacji Technicon-Innowacje w Gdańsku.

Ponad 100 wynalazków m.in. z zakresu elektroenergetyki, elektroniki, informatyki i telekomunikacji, medycyny, chemii, robotyki i transportu prezentowanych jest podczas 9. Targów Techniki Przemysłowej Nauki i Innowacji Technicon-Innowacje w Gdańsku.

Wśród ok. 60 wystawców są m.in. Politechniki: Gdańska, Poznańska i Białostocka, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Morska i Instytuty Fizyki i Chemii PAN. Swoje wynalazki prezentuje też wiele firm prywatnych.

Beata Wójcikiewicz z Międzynarodowych Targów Gdańskich organizujących Technicon-Innowacje powiedziała PAP, że np. Politechnika Gdańska prezentuje 20 wynalazków, m.in. mówiące mapy ułatwiające niewidomym poruszanie się po mieście, wskaźnik rozmrożenia Chill-ID informujący o świeżości produktów spożywczych, hybrydowy system lokalizacji w czasie rzeczywistym oraz DOMESTIC - platformę do wspomagania osób starszych lub przewlekle chorych w warunkach domowych.

Akademia Morska z Gdyni prezentuje motocykl sportowy z napędem elektrycznym, a Politechnika Poznańska - eksperymentalny system telewizji swobodnego punktu widzenia.

Wójcikiewicz powiedziała, że wśród wystawców dużą grupę stanowią niewielkie firmy, które przyjeżdżają na targi z jednym wynalazkiem, np. firma Biotrem z Warszawy prezentuje biodegradowalne jednorazowe naczynia z otrąb pszennych, firma Voice Lab z Gdyni - oprogramowanie do rozpoznawania intencji rozmówcy, a Smarttech z Łomianek - skaner 3D twarzy.

Zwróciła uwagę, że uczelnie wyższe i firmy, które prezentują się systematycznie od wielu lat, każdego roku przywożą coś nowego.

Zaznaczyła, że gdańskie targi Technicon-Innowacje są jedyną tego typu imprezą odbywającą się w Polsce północnej. Dodała, że podobne targi odbyły się w tym roku też w Kielcach.

Gabriela Konopka-Cupiał z Uniwersytetu Jagiellońskiego powiedziała PAP, że uczelnia prezentuje 20 wynalazków, z tego ok. 10 jest związanych ze środowiskiem i energetyką, a reszta jest z zakresu farmacji, biotechnologii i medycyny. Oceniła, że połowa z prezentowanych wynalazków ma szanse na komercjalizację. "Wraz z firmami budujemy prototypy i mają one największą szansę na wdrożenie" - dodała.

Piotr Markowski z Politechniki Gdańskiej powiedział PAP, że spośród 20 wynalazków prezentowanych podczas targów przez uczelnię, dwa są w trakcie komercjalizacji. "Udało nam się, przy pomocy Agencji Rozwoju Pomorza, stworzyć spółki i produkty będą wprowadzane na rynek" - powiedział. Będzie to m.in. indykator rozmrożenia Chill-ID (informujący o świeżości produktów spożywczych). Powiedział, że prezentowane wynalazki są efektem pracy na sześciu wydziałach Politechniki Gdańskiej w ostatnich 2-3 latach.

Udział w Targach jednostek naukowych jest dofinansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk powiedział podczas inauguracji targów, że region musi się rozwijać nie tylko w oparciu o modernizację bądź budowę infrastruktury. "Nawet setki kilometrów sieci kanalizacyjnej czy dróg lokalnych nie zbudują konkurencyjności regionu, dzięki której będziemy zdolni do konkurowania z innymi regionami Polski czy Unii Europejskiej - tłumaczył. - Polska z jednej strony musi nadrabiać zaległości cywilizacyjne, ale z drugiej strony musi szukać impetu rozwojowego, a więc stawiamy na ludzi kreatywnych, aby szybko można było komercjalizować najnowsze rozwiązania w biznesie".

Targom towarzyszą Pomorskie Dni Energii zorganizowane przez Stowarzyszenie "Pomorskie w Unii Europejskiej".

Rozpoczęte w czwartek dwudniowe targi Technicon-Innowacje zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku. MTG poinformowały, że ubiegłoroczną edycję imprezy odwiedziło ok. 4 tysięcy osób. (PAP)

bls/ mki/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)