Notowania

fundusze unijne
24.03.2009 16:50

Ponad 25 mln zł z funduszy unijnych na rozbudowę skansenu w Radomiu

Ponad 25 mln zł z funduszy unijnych otrzymało Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu m.in. na budowę amfiteatru i nowych pracowni konserwatorskich oraz rekonstrukcję zabytkowych młynów i XIX-wiecznej zagrody.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 25 mln zł z funduszy unijnych otrzymało Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu m.in. na budowę amfiteatru i nowych pracowni konserwatorskich oraz rekonstrukcję zabytkowych młynów i XIX-wiecznej zagrody.

Jak poinformowała PAP p.o. dyrektor muzeum Ilona Jaroszek, inwestycje będą realizowane w ramach drugiego etapu projektu "Zdarzyło się kiedyś nad wodą", który znalazł się na liście projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Amfiteatr powstanie w niezagospodarowanej części skansenu. Będzie obejmował 450 miejsc siedzących oraz ok. 200 stojących. W tym miejscu odbywać się mają koncerty i występy towarzyszące imprezom organizowanym przez muzeum.

Jaroszek podkreśliła, że w ramach projektu zrekonstruowane zostaną m.in. dwa młyny oraz XVIII-wieczna zagroda z Solca. Wszystkie obiekty pochodzą z regionu radomskiego.

"Jeden młyn - napędzany turbiną wodną - pochodzi z 1912 roku z miejscowości Zofiówka w regionie radomskim, drugi - z Zajączkowa, wybudowany w 1920 roku, napędzany kołem wodnym" -wyjaśniła.

Pierwszy etap projektu "Zdarzyło się kiedyś nad wodą" zrealizowano w latach 2005-2007. Wybudowano wówczas budynek dydaktyczny, w którym prowadzone są lekcje muzealne, nowy parking, kasę biletową, wieżę widokową i pomosty oraz wykonano projekty dla drugiej części programu.

Muzeum Wsi Radomskiej położone jest na obrzeżach Radomia, tuż przy trasie Warszawa-Kraków. Obecnie na powierzchni 32 hektarów znajduje się 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego (chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie i wiatraki), przeniesione z całego regionu radomskiego, a 30 kolejnych czeka w magazynach na montaż.

Muzeum posiada również 16000 eksponatów ruchomych, wśród których na szczególną uwagę zasługują kolekcje pojazdów, maszyn rolniczych, naczyń miedzianych, uli i narzędzi pszczelarskich, tkanin i sztuki ludowej. (PAP)

ilp/ hes/ jbr/

Tagi: fundusze unijne, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz