Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ponad 300 filmowców podpisało petycję w obronie Panahiego

0
Podziel się:

Ponad 300 reżyserów i aktorów podpisało się podczas festiwalu w Wenecji pod
petycją w obronie irańskiego reżysera Dżafara Panahiego, laureata Złotego Lwa z 2000 roku. W tym
roku władze w Teheranie zabroniły mu przyjechać do Wenecji ze swym filmem.

Ponad 300 reżyserów i aktorów podpisało się podczas festiwalu w Wenecji pod petycją w obronie irańskiego reżysera Dżafara Panahiego, laureata Złotego Lwa z 2000 roku. W tym roku władze w Teheranie zabroniły mu przyjechać do Wenecji ze swym filmem.

Poza głównym konkursem na festiwalu zaprezentowano film 50-letniego Panahiego "The Accordion", a jego pokaz poprzedziło odczytanie poruszającego przesłania od reżysera, który życie w Iranie porównał do więzienia.

W petycji filmowcy z wielu krajów świata zaapelowali o zwrócenie Panahiemu wolności twórczej i przyznanie mu prawa do wykonywania swej pracy.

Największego nieobecnego 67. edycji weneckiego festiwalu nazwali "jednym z największych międzynarodowych artystów". Przypomniano, że od pięciu lat irański filmowiec, który spędził w tym roku kilka miesięcy w areszcie, zmuszony jest do milczenia, a jego wolność osobista jest wciąż zagrożona.

Pod listem w jego obronie podpisali się m.in. nestor reżyserów świata 101-letni Manoel De Oliveira, a także Gabriele Salvatores, Danis Tanović i aktor Willem Dafoe.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)