Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 400 samorządowców odebrało certyfikaty akcji "Przejrzysta Polska"

0
Podziel się:

4.3.Warszawa (PAP) - Przedstawiciele 403 samorządów z całej Polski
odebrali w sobotę certyfikaty akcji "Przejrzysta Polska"
propagującej postawy antykorupcyjne i poprawę jakości życia
publicznego.

4.3.Warszawa (PAP) - Przedstawiciele 403 samorządów z całej Polski odebrali w sobotę certyfikaty akcji "Przejrzysta Polska" propagującej postawy antykorupcyjne i poprawę jakości życia publicznego.

Częścią uroczystości wręczenia certyfikatów w siedzibie "Gazety Wyborczej" w Warszawie była debata z udziałem wicepremiera, szefa MSWiA Ludwika Dorna (PiS) i jednego z liderów Platformy Obywatelskiej Jana Rokity, którzy wymieniali poglądy na temat walki z korupcją i samorządności w Polsce.

Rokita zaapelował do rządu o przygotowanie wieloletniego programu, który pomógłby wyeliminować korupcję ze struktur władzy lokalnych. Rząd powinien objąć patronat nad takimi przedsięwzięciami jak akcja "Przejrzysta Polska" - ocenił polityk PO. "Rząd powinien stać się akuszerem procedur antykorupcyjnych, bo są to procedury dobrego rządzenia" - powiedział.

Szef MSWiA przyznał, jeżeli w ogóle widziałby w tym zakresie rolę rządu, "to raczej w postaci +banku dobrych praktyk+", który promowałby i rozpowszechniał postawy antykorupcyjne wśród samorządowców.

"To głęboko za mało" - ocenił Rokita. "Jakościowo możemy zmienić sytuację tylko wtedy, gdy stworzymy ogólnonarodowy wieloletni program unowocześnienia naszej administracji i wprowadzenia do niej nowoczesnych metod zarządzania, szczególnie do finansów publicznych" - powiedział.

Według Dorna, walce z korupcją we władzach lokalnych sprzyjać będzie zasada rotacyjnej zmiany na stanowiskach powiatowych komendantów policji. "Lokalna sitwa, która stanowi zagrożenie dla przejrzystej Polski i dla ograniczenia korupcji nie może powstać, jeśli nie ma w niej lokalnego szefa policji" - mówił szef MSWiA.

Chciałby on też, by zgłaszano mu wszystkie przypadki utrudniania pracy i zatruwania życia dziennikarzom przede wszystkim mediów lokalnych, którzy często odgrywają ważną rolę w ujawnianiu przypadków korupcji w samorządach.

"Policja nie powinna gnębić dziennikarzy mediów lokalnych mandatami za przekroczenie prędkości, gdy ci chcieli skontrolować prędkość jazdy lokalnego notabla" - tłumaczył szef MSWiA.

Akcję "Przejrzysta Polska" została zainicjowana w październiku 2004 roku przez "Gazetę Wyborczą", wspólnie z Fundacją im. Stefana Batorego, Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Bankiem Światowym.

Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 775 gmin i powiatów z całej Polski, Najwięcej z województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Najmniej samorządów zgłosiło się ze Świętokrzyskiego, Podlasia oraz Warmii i Mazur.

Więcej niż połowa uczestniczących w akcji samorządów spełniła wyznaczone przez ekspertów zadania, do których należało m.in. utworzenie w urzędach rejestrów i kart realizowanych w nim usług, opracowanie i wdrożenie: kodeksów etyki urzędników, przygotowanie i udostępnienie mieszkańcom informatorów budżetowych czy przyjęcie procedur zatrudniania pracowników urzędów powiatowych i gminnych.

Akcja "Przejrzysta Polska przyczyniła się do powstania podobnych programów dla administracji publicznej na Ukrainie, w Gruzji, Azerbejdżanie i w Bośni. (PAP)

awi/ bel/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)