Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aukcja
21.11.2009 21:59

Ponad 450 tys. zł przyniosła XVIII Aukcja Wielkiego Serca

Ponad 450 tys. złotych przyniosła w sobotę XVIII aukcja Wielkiego Serca w Krakowie, podczas której licytowano dzieła najwybitniejszych polskich artystów. Cały dochód z licytacji przeznaczony zostanie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Krakowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 450 tys. złotych przyniosła w sobotę XVIII aukcja Wielkiego Serca w Krakowie, podczas której licytowano dzieła najwybitniejszych polskich artystów. Cały dochód z licytacji przeznaczony zostanie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Krakowie.

Najdrożej - za 16 tys. zł - sprzedany został obraz olejny Grupy The Krasnals "Wielki Krasnal Wielkie Serce Michaela Jacksona i Jeffa Koonsa od Krasnali dla dzieci" razem z mniejszym, wykonanym kredką, o tym samym tytule. Publiczność aukcji o autorstwo "Krasnali" podejrzewała Wilhelma Sasnala, ale nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

Wysoką cenę 15 tys. zł zapłacono za "Dachy" Jacka Sienickiego, za 13 tys. zł wylicytowano obraz "Mały łuk cytrynowy" Jerzego Kałuckiego.

W tegorocznej aukcji wystawiono 209 prac. Cena wywoławcza każdej pracy wynosiła 100 zł. Obrazy podarowali na aukcję artyści, ich rodziny lub marszandzi. Aukcję w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha tradycyjnie prowadził Andrzej Starmach, gospodynią była Anna Dymna. Podczas aukcji sprzedano prawie wszystkie prace.

Uczestnicy licytowali m.in. dzieła Wilhelma Sasnala, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Panka, Małgorzaty Abakanowicz.

Aukcja Wielkiego Serca to wyjątkowa okazja dla miłośników i kolekcjonerów polskiej sztuki współczesnej, którzy co roku przyjeżdżają, by w niej uczestniczyć. Jej organizatorzy szczycą się zaufaniem najwybitniejszych twórców.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu tegorocznej aukcji. Wszystkie zdobyte pieniądze przeznaczymy jak zawsze na potrzeby naszych wychowanków, głównie ich rehabilitację i wypoczynek" - powiedział PAP po aukcji prezes Stowarzyszenia "Wielkie Serce" na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Krakowie Jarosław Statek.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, noszący imię Jana Matejki, to najstarsza tego typu placówka oświatowa w Krakowie. Obecny rok szkolny to 63. rok istnienia ośrodka.

W ośrodku uczy się obecnie ok. 400 dzieci, z czego 80 mieszka w internacie. Na ośrodek składają się dwie szkoły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 30 i Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 2. Wychowankowie ośrodka to dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, bardzo często pochodzące z rodzin biednych. Prawie połowa wychowanków pozostaje pod stałą opieką lekarską.

Podczas ubiegłorocznej licytacji, Stowarzyszenie "Wielkie Serce" - organizator przedsięwzięcia, zebrało ponad 460 tysięcy złotych. Pieniądze uzyskane z licytacji pozwoliły realizować program wyjazdów terapeutyczno-rehabilitacyjnych podopiecznych ośrodka. (PAP)

hp/ bk/

Tagi: aukcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz