Notowania

wiadomości
31.07.2013 19:14

Ponad tysiąc górali przybyło pieszo na Jasną Górę

Ponad tysiąc osób przybyło w środę do sanktuarium jasnogórskiego w 32. Pieszej Pielgrzymce Góralskiej. Trasę z Podhala na Jasną Górę pokonali w dziewięć dni - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ponad tysiąc osób przybyło w środę do sanktuarium jasnogórskiego w 32. Pieszej Pielgrzymce Góralskiej. Trasę z Podhala na Jasną Górę pokonali w dziewięć dni - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry. *

Pątnicy m.in. z Nowego Targu, Rabki Zdroju przybyli do sanktuarium w tradycyjnych strojach góralskich. Jednej z grup towarzyszyli przewodnicy na koniach. Wchodząc na teren sanktuarium, górale śpiewali i tańczyli.

W 32. Pieszej Pielgrzymce Góralskiej uczestniczyło ok. 1,1 tys. osób. Najmłodszy z pielgrzymów miał dwa lata, najstarszy 76.

W drugiej co do liczby pątników pielgrzymce - 9. Pielgrzymce Pieszej z Diecezji Bydgoskiej - udział wzięło ok. 900 osób, w tym głównie młodzież gimnazjalna i licealna. W ciągu 13 dni pokonali ok. 400 km.

Wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" otworzył na Jasnej Górze m.in. Odpust Matki Bożej Szkaplerznej. Co roku, niemal każdego dnia, w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywają setki pątników. W ubiegłym roku przybyło 278 pieszych pielgrzymek z prawie 141 tys. pątników. Urząd Miasta w Częstochowie szacuje, że w tym roku, tylko w sierpniu przybędzie ponad 100 tys. pieszych pielgrzymów w 153 grupach zorganizowanych.(PAP)

ktp/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz