Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawne posługiwanie się językiem tematem zadań na sprawdzianie

0
Podziel się:

Poprawne posługiwanie się językiem w mowie i piśmie oraz kultura słowa były
jednym z motywów zestawu zadań rozwiązywanych w czwartek przez uczniów szóstych klas szkół
podstawowych podczas ogólnopolskiego sprawdzianu.

Poprawne posługiwanie się językiem w mowie i piśmie oraz kultura słowa były jednym z motywów zestawu zadań rozwiązywanych w czwartek przez uczniów szóstych klas szkół podstawowych podczas ogólnopolskiego sprawdzianu.

W zestawie było 26 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych fragmentów tekstów: Marii Nagajowej "Sztuka dobrego pisania i mówienia" przytaczającego anegdotę na temat występów Heleny Modrzejewskiej w Ameryce oraz wiersza Józefa Ratajczaka "Słowa ze słownika".

Jedno z zadań z tej grupy brzmiało: "W którym zdaniu autorka zwraca się wprost do czytelnika? A. Ta anegdota zawiera wiele prawdy; B. Rozległ się jej piękny, głęboki głos; C. Odbiorcy twojej wypowiedzi oceniają cię nie tylko za jej treść; D. Nadawca wypowiedzi liczy się z odbiorcą i go szanuje".

Inne zadanie brzmiało: "Któremu wyrażeniu epitet nadał znaczenie przenośne? A. skrzydlate słowo; B. na wszystkie strony; C. dawne słowa; D. ze swoich miejsc".

Piszący sprawdzian musieli się wykazać także umiejętnością posługiwania się kalendarzem i czasem oraz umiejętnością rozwiązywania zadań z geometrii. Musieli m.in. obliczyć obwód podłogi w jadalni znając wymiary pokoju.

Jedno z zadań w tej grupie brzmiało: "Ania ma zapłacić za zakupy 12,70 zł. Dała kasjerce 20 zł. Ile najmniej monet kasjerka może wydać Ani? A. 4; B. 3; C. 6; D. 5", inne zdanie zaś: "Do pudełka zapakowano 16 jednakowych książek. Jedna książka waży 55 dag, a pudełko 40 dag. Ile waży pudełko z książkami? A. 0,95 kg; B. 9,2 kg; C. 9,5 kg; D. 92 kg".

W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie. W jednym z zadań tego typu szóstoklasiści musieli odpowiedzieć na pytanie dlaczego należy poprawnie mówić i czytać. W innym zadaniu należało obliczyć, ile sadzonek krzewów można kupić po sprzedaniu makulatury, gdy wiadomo, ile kilogramów jej sprzedano w skupie, ile płacono za kilogram oraz ile kosztuje jedna sadzonka.

Jedno z zadań zamkniętych brzmiało: "Do biblioteki szkolnej zakupiono książki przyrodnicze i historyczne. Przyrodniczych było 48, z czego 1/3 to książki o roślinach, a pozostałe to książki o zwierzętach. Książek historycznych było o 5 więcej niż książek o zwierzętach. Ile książek historycznych zakupiono do biblioteki?".

Szóstoklasiści musieli też napisać tekst własny - list zachęcający koleżankę lub kolegę do przeczytania książki, którą uważają za ciekawą.

Zdania szóstoklasistów, z którymi rozmawiali dziennikarze PAP, były podzielone, jeśli chodzi o ocenę trudności sprawdzianu. Obok określeń: "łatwy", "prosty" padały też oceny: "dość trudny" i "trudny". Uczniowie zwracali uwagę na dużą liczbę zadań z matematyki, ich zdaniem większą niż na próbnym sprawdzianie.

"Egzamin był łatwy, pytania nie sprawiły mi żadnego kłopotu, nie miałem też problemu z listem. Jestem zadowolony" - powiedział Konrad z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu. Podobnie jak on także inni uczniowie bardzo dobrze ocenili temat tekstu własnego.

"Bardzo ucieszyło mnie, że na egzaminie był list do napisania. Tę formę kilka razy ćwiczyliśmy na lekcjach. Bałam się, że pojawi się opowiadanie, które jest znacznie trudniejsze do napisania" - powiedziała Małgorzata ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego w Krakowie.

"Podobało mi się, że mieliśmy napisać list do kolegi, w którym trzeba go zachęcić do przeczytania książki. Ja zachęcałem do czytania +Przygód Tomka Sawyera+" - powiedział Damian ze Szkoły Podstawowej nr 37 im. ks. Jana Twardowskiego w Katowicach. Z kolei Kacper ze Szkoły im. św. Jana De La Salle w Gdańsku zachęcał w liście do przeczytania swojej ulubionej książki - "Ruin Golranu" pierwszej powieści z cyklu Johna Flanagana "Zwiadowcy".

Arkusz testu rozwiązywanego przez szóstoklasistów jest dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl Za udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania w teście uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów. (PAP)

dsr/ ktp/ bko/ kpr/ bls/ mic/ swi/ duk/ ls/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)