Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie Zielonogórskie skarży prezesa NFZ do RPO

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź rzecznika NFZ
#

# dochodzi wypowiedź rzecznika NFZ #

04.10. Warszawa (PAP) - Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz eliminuje organizacje pracodawców z konsultacji dot. zarządzeń związanych z podstawową opieką zdrowotną - uważa Federacja Porozumienie Zielonogórskie. We wtorek PZ złożyło w tej sprawie skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Federacja skierowała także list do premiera Donalda Tuska. Domaga się podjęcia działań "w związku z naruszaniem prawa przez NFZ, przez jego prezesa oraz poszczególne oddziały wojewódzkie".

"Wielokrotnie zgłaszaliśmy nasze zastrzeżenia wobec obecnego prezesa NFZ. Nie widząc odpowiedniej reakcji także z pana strony, zmuszeni zostaliśmy do szukania pomocy właśnie u Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja tolerowania łamania prawa, nie może przysporzyć zaufania do aktualnej władzy w RP. Wierzymy jednak, że w przyszłości skłoni to do refleksji szefa rządu i skutkować będzie powołaniem właściwszej osoby na stanowisko prezesa NFZ" - piszą lekarze.

"To nie jedyna próba odebrania głosu organizacjom zrzeszającym lekarzy. W lipcu 2011 r. prezes NFZ polecił dyrektorowi swojego gabinetu rozesłanie do wszystkich oddziałów wojewódzkich NFZ pisma nakazującego +możliwie daleko idącą marginalizację statusu Federacji Porozumienie Zielonogórskie, m.in. poprzez rozpatrywanie wyłącznie spraw jednostkowych podmiotów będących świadczeniodawcami+" - dodaje PZ.

W ocenie rzecznika NFZ Andrzeja Troszyńskiego, stanowisko PZ jest "albo nieporozumieniem, albo szukaniem dziury w całym". "Nie zmieniło się bowiem nic. Wszystkie zarządzenia prezesa NFZ podlegały i podlegają konsultacjom społecznym. I nic nie stoi na przeszkodzie, by brało w nich udział również Porozumienie Zielonogórskie" - powiedział PAP Troszyński.

Do PZ należą świadczeniodawcy z prawie wszystkich województw z wyjątkiem Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego. Porozumienie deklaruje, że jego celem jest obrona interesów świadczeniodawców i ich pacjentów oraz reprezentowanie środowiska lekarzy wobec dysponentów środków publicznych i niepublicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia: NFZ, Ministerstwa Zdrowia, władz i administracji państwowej, samorządów terytorialnych oraz związków zawodowych pracowników.(PAP)

pro/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)