Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 11:04

Portishead i Fleet Foxes na Maltafestival Poznań 2011

Grupy Portishead i Fleet Foxes wystąpią w środę wieczorem w Poznaniu w ramach trwającego od poniedziałku Maltafestival Poznań 2011. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 9 lipca, a jej tematem przewodnim jest wykluczenie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Grupy Portishead i Fleet Foxes wystąpią w środę wieczorem w Poznaniu w ramach trwającego od poniedziałku Maltafestival Poznań 2011. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 9 lipca, a jej tematem przewodnim jest wykluczenie. *

Koncert odbędzie się nad Jeziorem Malta. Jak zauważyła w środę w rozmowie z PAP rzeczniczka festiwalu, Anna Reichel, obie grupy świetnie wpisują się w temat wiodący wydarzenia.

"Chodzi nam nie tyle o konkretne grupy społeczne, które tradycyjnie bywają wykluczone w społeczeństwie - osoby starsze, upośledzone. Zależy nam na spojrzeniu na kondycję ludzką, na sytuacje, w których każdy z nas może się znaleźć: zachorować, stracić pracę, może też chcieć odciąć się od świata, życia w zawrotnym tempie, wybrać własną drogę" - tłumaczyła.

"Portishead jest kultową grupą jeśli chodzi o muzykę trip-hopową. Znana jest z tego, że świadomie unika popularności, sukcesu za wszelką cenę. Ci artyści nie udzielają się medialnie, są skupieni na swojej muzyce, a nie na jej promocji" - zaznaczyła.

Jak wyjaśniła, także drugi z wykonawców - amerykański zespół Fleet Foxes - w swoich wyborach muzycznych zdecydował się na drogę "pod prąd".

"Nu-folk dzięki nim nabrał nowego życia. Reakcja na ich ostatnią płytę +Helplessness Blues+ pokazuje, że wcale nie trzeba robić tego, co sugerują producenci czy analizy rynku. To są ludzie, którzy idą swoją własną, muzyczną drogą" - powiedziała.

Brytyjska grupa Portishead została założona w 1991 r. w Bristolu przez multiinstrumentalistę Geoffa Barrowa i wokalistkę Beth Gibbons. Zespół uznawany jest - obok Massive Attack i Tricky - za twórcę stylu trip-hop. Grupa zadebiutowała w 1994 r. albumem "Dummy", który został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków, jak i publiczność, i zdobył rok później prestiżową Mercury Music Prize. Kolejne płyty - "Portishead" (1997) i "Third" (2008) - utwierdziły pozycję zespołu jako jednej z najciekawszych grup brytyjskiej sceny muzycznej. Obecnie Portishead pracuje nad swoją czwartą płytą.

Pochodzącą z Seattle grupę Fleet Foxes utworzyli Robin Pecknold i Skyler Skjelset. Początkowo występowali jako duet pod nazwą Pineapple, wkrótce zmienili nazwę na Fleet Foxes, a do zespołu dołączyli kolejni członkowie. Debiutancki album Fleet Foxes, zatytułowany "Fleet Foxes", ukazał się w lipcu 2008 roku. Spotkał się z doskonałym przyjęciem. "Nowy folk" w wykonaniu grupy z Seattle spodobał się też w Europie - w pierwszych miesiącach po premierze, w europejskich krajach rozeszło się ponad 200 tys. egzemplarzy płyty. W maju 2011 ukazał się drugi album zespołu pod tytułem "Helplessness Blues".

We wtorek w ramach Maltafestival Poznań 2011 nad brzegiem Jeziora Malta wystąpił Manu Chao.(PAP)

rpo/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz