Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portrety i myśli polskich mistrzów na wystawie "Dekalog wartości"

0
Podziel się:

Krall, ks. Boniecki, Bryll, Santor, Stuligrosz, Machulska, Młynarski -
wizerunki i zapisy rozmów m.in. z tymi polskimi osobistościami ostatniego stulecia znajdą się na
wystawie "Dekalog wartości", prezentowanej od piątku w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Krall, ks. Boniecki, Bryll, Santor, Stuligrosz, Machulska, Młynarski - wizerunki i zapisy rozmów m.in. z tymi polskimi osobistościami ostatniego stulecia znajdą się na wystawie "Dekalog wartości", prezentowanej od piątku w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.

"Zawsze miałam ogromny szacunek do starszych ludzi, postanowiłam więc spotkać się z tymi, którzy już niczego w życiu udowadniać nie muszą. Tym samym patrzą na nie z właściwym dla siebie dystansem" - podkreśla pomysłodawczyni ekspozycji Agnieszka Pietruszka. "Dekalog wartości" poświęcono 13 wybitnym postaciom polskiego życia kulturalnego i społecznego.

Na wystawie będzie można zobaczyć portrety: aktorki Beaty Tyszkiewicz, dziennikarki Marii Czubaszek, ks. Adama Bonieckiego, pisarza Ernesta Brylla, podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej, aktorki i reżyserki Haliny Machulskiej, pisarki Hanny Krall, piosenkarki Ireny Santor, żeglarza Krzysztofa Baranowskiego, imama Stefana Jasińskiego, twórcy chóru chłopięcego "Poznańskie Słowiki" Stefana Stuligrosza, lekarki i misjonarki Wandy Błeńskiej oraz poety i piosenkarza Wojciecha Młynarskiego. Autorem wizerunków jest fotograf Andrzej Wiktor.

Obok wizerunków na wystawie zostaną zaprezentowane wypowiedzi mistrzów na temat szczęścia, młodości, dokonywanych przez nich wyborów i wartości. Według pomysłodawczyni wystawy, "Dialog wartości" ma służyć nawiązaniu dialogu pomiędzy dwoma pokoleniami - młodymi, poszukującymi życiowej drogi oraz ludźmi doświadczonymi.

"Spotkania z autorami wywiadów przypomniały mi czasy dzieciństwa, kiedy siedząc u stóp babci słuchałam opowieści z jej młodości. Te opowieści były +ekumenicznymi rekolekcjami+ o tym, jak żyć, aby znaleźć drogę do samego siebie, do szczęścia" - zauważyła Pietruszka.

Andrzej Wiktor, fotograf-portrecista, ukończył Wyższą Łódzką Szkołę Filmową. Pracował dla dziennika "Rzeczpospolita" i Polskiej Agencji Prasowej. Jest laureatem Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej.

Wystawa powstała we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Jest jednym z projektów inaugurujących obchody ogłoszonego na 2012 r. przez Unię Europejską Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Zaplanowano także publikację albumu z portretami wybranych osobistości i ich "wartościami".

Wystawa będzie czynna do 3 lutego. (PAP)

mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)