Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Akt łaski podatkowej dał budżetowi ponad 380 mln euro

0
Podziel się:

Portugalia odzyskała ponad 380 mln euro od października br. w efekcie
obowiązującego aktu łaski dla dłużników. Zaległe zobowiązania dotyczyły wpłat do fiskusa oraz
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Portugalia odzyskała ponad 380 mln euro od października br. w efekcie obowiązującego aktu łaski dla dłużników. Zaległe zobowiązania dotyczyły wpłat do fiskusa oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak poinformował sekretarz stanu ds. polityki podatkowej Paulo Nuncio, w ciągu dwóch miesięcy obowiązywania tzw. aktu łaski wobec dłużników państwa do portugalskiego budżetu wpłynęły zaległe środki od 150 tys. podatników. "Są wśród nich zarówno firmy, jak i indywidualni podatnicy. Łącznie zwrócili oni do urzędów skarbowych oraz ZUS kwotę przekraczającą 380 mln euro" - powiedział.

Zdaniem przedstawiciela rządu kwota zwróconych przez obywateli i firmy środków pozwala oczekiwać, że do 20 grudnia br., czyli daty końcowej "przebaczenia podatkowego", do budżetu wpłynie łącznie 500 mln euro.

"Spodziewamy się, że w ciągu ostatnich 10 dni przed zakończeniem przebaczenia dla dłużników, wpłaty zaległych zobowiązań ulegną intensyfikacji, tak jak to miało miejsce w 2002 r., podczas podobnej akcji" - dodał Nuncio.

Zatwierdzony przez rząd Pedra Passosa Coelho dokument tzw. przebaczenia podatkowego dla dłużników obowiązuje od 4 października br. Przewiduje on tymczasowe zwolnienie od nakazu spłaty odsetek i kosztów administracyjnych obsługi długu podmioty zalegające ze spłatą zobowiązań wobec fiskusa i ZUS. Warunkiem aktu łaski jest rozliczenie się z państwem do 20 grudnia br.

Jednym z największych beneficjentów przebaczenia dla dłużników jest portugalski ZUS. Jak ujawnił przedstawiciel rządu, od października br. akt łaski przyniósł już tej instytucji wpływy na poziomie 160 mln euro.

W ocenie rządu tzw. przebaczenie podatkowe pozwoli wielu firmom w efekcie szybszej spłaty długów odzyskać wiarygodność na rynku i uniknąć niewypłacalności, a także zyskać możliwość ubiegania się o środki z unijnych funduszy na lata 2014-2020. (PAP)

zat/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)