Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Coraz więcej domów zagrożonych bliskością oceanu

0
Podziel się:

Już około 1,2 mln Portugalczyków mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie Oceanu
Atlantyckiego. Tymczasem portugalscy naukowcy ostrzegają, że w ciągu ostatnich 40 lat liczba domów
zagrożonych bezpośrednią bliskością Atlantyku, wzrosła o blisko 70 proc.

Już około 1,2 mln Portugalczyków mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie Oceanu Atlantyckiego. Tymczasem portugalscy naukowcy ostrzegają, że w ciągu ostatnich 40 lat liczba domów zagrożonych bezpośrednią bliskością Atlantyku, wzrosła o blisko 70 proc.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Lizbońskiego wynika, że już co dziewiąty Portugalczyk mieszka w budynku zagrożonym przez bliskie sąsiedztwo oceanu. Najbardziej zagrożone są domostwa w pobliżu urwisk lub przy samej plaży.

Portugalscy badacze oceniają, że na terenie kraju znajduje się obecnie 855 tys. obiektów mieszkalnych zagrożonych bliskością oceanu - blisko trzy razy więcej niż w 1970 r.

Choć w społeczeństwie systematycznie rośnie liczba chętnych do zamieszkania nad oceanem, to jednocześnie przybywa też osób świadomych związanych z tym zagrożeń. Coraz częściej przenoszą się one w głąb lądu.

"Szacujemy, że około 490 tys. domostw zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie oceanu jest dziś opustoszałych" - poinformowała Luisa Schmidt, koordynatorka zespołu naukowców badających ten problem.

Uczeni przyznają, że postępująca na skutek zmian klimatycznych erozja oraz podniesienie poziomu wód oceanu w najbliższych latach będą coraz bardziej odczuwane przez osoby mieszkające nad oceanem. Odnotowują też, że w niektórych turystycznych miejscowościach, np. Quarteirze czy Cova do Vapor, woda co roku wdziera się od 6 do 26 metrów w głąb lądu.

W ciągu ostatnich 20 lat Portugalia wydała 200 mln euro na ochronę linii brzegowej przed niszczycielskim działaniem fal oceanicznych.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)