Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia podwyższy abonament radiowo-telewizyjny o 20 proc.

0
Podziel się:

Rząd Portugalii podwyższy kwotę abonamentu radiowo-telewizyjnego o około 20
proc. Nowa stawka wejdzie w życie od 1 stycznia 2014 r.

Rząd Portugalii podwyższy kwotę abonamentu radiowo-telewizyjnego o około 20 proc. Nowa stawka wejdzie w życie od 1 stycznia 2014 r.

"Podwyżka tzw. opłaty audiowizualnej zostanie wprowadzona w sposób jak najbardziej przejrzysty i czytelny dla obywateli" - poinformował w piątek minister rozwoju regionalnego Poiares Maduro.

Uniknięcie przez Portugalczyków uiszczania wyższego abonamentu jest mało prawdopodobne, gdyż rządzący krajem socjaldemokraci i ludowcy mają w parlamencie większość, zaś mechanizm egzekwowania opłaty uniemożliwia ociąganie się z jej regulowaniem. Według portugalskiego prawa stawka opłaty za abonament radiowo-telewizyjny wliczana jest do rachunku za korzystanie z prądu. Jej miesięczna wartość wynosi obecnie 2,38 euro. Kwota opodatkowana jest 6-procentowym VAT.

Zdaniem przedstawiciela centroprawicowego rządu Portugalii podwyższenie opłaty audiowizualnej wynika z potrzeby zdobycia dodatkowych środków na działalność telewizji i radia publicznego działającego w ramach grupy RTP (Radio e Televisao de Portugal). Szacuje się, że w ciągu roku zarabia ona z abonamentu 147 mln euro.

Lizbona w podpisanej w maju 2011 r. umowie kredytowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską zobowiązała się do ograniczenia wydatków na telewizję i radio publiczne. W planach rządu była również prywatyzacja jednego z kanałów telewizji publicznej, lecz z czasem odstąpiono od tego projektu.

Wprowadzenie podwyżki abonamentu radiowo-telewizyjnego jest kolejną niekonsekwencją gabinetu Pedra Passoa Coelho. W lutym wchodzący w jego skład minister ds. parlamentarnych Miguel Relvas zagwarantował publicznie, iż rząd do końca swojej kadencji nie zwiększy tej opłaty. (PAP)

zat/ je/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)