Notowania

wiadomości
21.11.2013 17:23

Portugalia: Rosyjski biznes zainteresowany złotymi wizami

Rosyjscy biznesmeni są zainteresowani nabyciem tzw. złotych wiz Portugalii, uprawniających m.in. do swobodnego przemieszczania się po krajach strefy Schengen. Przedsiębiorców z Rosji interesują głównie nieruchomości na portugalskim wybrzeżu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rosyjscy biznesmeni są zainteresowani nabyciem tzw. złotych wiz Portugalii, uprawniających m.in. do swobodnego przemieszczania się po krajach strefy Schengen. Przedsiębiorców z Rosji interesują głównie nieruchomości na portugalskim wybrzeżu.

Jak poinformował portugalski sekretarz stanu ds. turystyki Adolfo Mesquita Nunes, władze Federacji Rosyjskiej i Portugalii ustaliły już szczegóły organizacji spotkania dla przedsiębiorców zainteresowanych nabyciem złotych wiz. Odbędzie się ono 10 grudnia br. w Moskwie.

Kwestie nabywania przez Rosjan złotych wiz uprawniających do stałego pobytu na terytorium Portugalii i swobodnego przemieszczania się po krajach strefy Schengen omawiane były w trakcie zakończonej w środę dwudniowej wizyty wicepremiera Paulo Portasa w Moskwie.

W trakcie wizyty ustalono, że wiosną 2014 r. powstanie portugalsko-rosyjska komisja mieszana zajmująca się kwestiami wspólnych inwestycji. W ramach tej inicjatywy do Portugalii przybędzie też pierwsza duża grupa rosyjskich przedsiębiorców, zainteresowanych inwestowaniem w tym iberyjskim kraju.

Jak ujawnił Mesquita Nunes, systematycznie rośnie też zainteresowanie Rosjan urlopem w Portugalii. "W ostatnich dniach dwaj najwięksi operatorzy turystyczni tego kraju poinformowali nas, że zebrali już ponad 30 tys. turystów na przyszłoroczną wizytę w Portugalii" - dodał Nunes.

Głównym terenem, na którym chcieliby działać rosyjscy biznesmeni, jest wybrzeże, szczególnie turystyczny region Algarve oraz aglomeracja lizbońska.

Według Elisio Martinsa, prezesa portugalskiej agencji nieruchomości O&O - Luxury Real Estate, Rosjanie przodują wśród klientów nabywających najdroższe obiekty w Algarve, w tym te usytuowane w renomowanych kurortach Vilamoura, Vale do Lobo i Quinta do Lago, gdzie średnia cena domów przekracza 3 mln euro.

"Intensywny napływ Rosjan do Algarve stał się już faktem. Przedsiębiorcy z Federacji Rosyjskiej kupują zwykle bardzo drogie domy. Nie wahają się wydać nawet 12 mln euro na zakup luksusowego obiektu. To głównie oni dynamizują w tym roku rynek nieruchomości na południu naszego kraju" - stwierdził Elisio Martins.

Od stycznia br. w Portugalii obowiązują łatwiejsze zasady nabywania prawa do stałego pobytu dla obywateli spoza Unii Europejskiej. Otrzymać go mogą osoby, które zainwestują ponad 1 mln euro, pomogą stworzyć 30 miejsc pracy lub nabędą nieruchomość o minimalnej wartości 500 tys. euro.

Według szacunków Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF) w Lizbonie od stycznia do września br. Portugalia przyznała na podstawie złotej wizy 226 tytułów stałego rezydenta obywatelom państw spoza UE. 168 z nich otrzymali Chińczycy. (PAP)

zat/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz