Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Rząd potrzebuje 1,6 mld euro na zadłużone szpitale

0
Podziel się:

Rząd Pedro Passosa Coelho musi przekazać 1,6 mld euro do końca stycznia 2012
r. na zadłużone portugalskie szpitale, aby ratować je przed bankructwem.

Rząd Pedro Passosa Coelho musi przekazać 1,6 mld euro do końca stycznia 2012 r. na zadłużone portugalskie szpitale, aby ratować je przed bankructwem.

Na 5 dni przed głosowaniem przyszłorocznego budżetu Portugalii centroprawicowy gabinet Pedro Passosa Coelho musi znaleźć 1,6 mld euro na system szpitalny pogrążony w długach. Jak dowiedział się dziennik "Diario Economico", większości szpitali grozi paraliż, jeśli do końca stycznia nie zostanie pokryta kwota długu.

"Największym wierzycielem w służbie zdrowia są dostawcy środków farmaceutycznych. Portugalskie szpitale są im winne ponad 1,2 mld euro, tymczasem dystrybutorzy leków nie są już skłonni do dalszego wydłużenia terminów płatności za towar, które w październiku przekroczyły średnio 450 dni. Teraz domagają się tylko gotówki" - poinformowała w piątek lizbońska gazeta.

Według "Diario Economico" w sytuacji niedomykającego się budżetu na 2012 r. gabinet Passosa Coelho musi liczyć na pomoc Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby sprostać groźbie bankructwa szpitali.

"Rząd zasygnalizował już problem przedstawicielom obu instytucji i istnieje szansa, że portugalska służba zdrowia dostanie od nich zastrzyk środków na rozwiązanie tego problemu" - dowiedział się dziennik w ministerstwie zdrowia.

Zadłużenie 50 portugalskich szpitali oraz klinik publicznych wyniosło w 2010 r. 4,8 mld euro. Największy wzrost długu nastąpił w latach 2007-2010 - o ponad 100 proc.

Zdaniem dziennika "Diario Economico" jednym z rozwiązań dla portugalskiej służby zdrowia może być rozwiązanie umów z częścią środowiska medycznego. "Co najmniej 1245 lekarzy jest zbędnych w publicznym systemie zdrowia" - oszacowała gazeta.

We wrześniu minister zdrowia Paulo Macedo poinformował, że według szacunków ministerstwa, ok. 35 proc. publicznych szpitali w Portugalii jest niewypłacalnych i znajduje się w tzw. bankructwie technicznym.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ der/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)