Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Portugalia uczci beatyfikację Jana Pawła II

0
Podziel się

Co najmniej 200 tys. ludzi spodziewanych jest na uroczystościach
dziękczynnych za beatyfikację Jana Pawła II, które odbędą się 13 maja w
Fatimie

bEiLVEQB

Co najmniej 200 tys. ludzi spodziewanych jest na uroczystościach dziękczynnych za beatyfikację Jana Pawła II, które odbędą się 13 maja w Fatimie

Zdecydowaną większość pielgrzymów, którzy przybędą na uroczystości w dniu 94. rocznicy objawień fatimskich stanowić będą Portugalczycy. Przedstawiciele sanktuarium przewidują, że będzie to nawet 85 proc., ale oczekują też pielgrzymów z innych krajów.

"Spodziewamy się też licznych gości zza granicy, m.in. z Włoch, Francji, Hiszpanii, Niemiec, a także z Polski. Otrzymaliśmy już nawet potwierdzenie przybycia pielgrzymów z tak odległych krajów jak Stany Zjednoczone, Malezja i Australia" - poinformowała PAP Natalina Ferreira, dyrektor wydziału ds. pielgrzymów w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie.

bEiLVEQD

15 lutego br. Konferencja Episkopatu Portugalii zaapelowała do katolików o udział w uroczystościach upamiętniających objawienia fatimskie w intencji dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II. "Zorganizujemy wielkie święto, by uczcić tego niezwykłego świętego" - zapowiedział ks. Manuel Morujao, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Portugalii.

Uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, które odbędą się 1 maja br. w Rzymie, będzie transmitować największa publiczna stacja telewizyjna Portugalii RTP.

Według Leopoldiny Simoes, rzecznik prasowej fatimskiego sanktuarium, uroczystości dziękczynne w Fatimie przyczynią się do kolejnych projektów upamiętniających polskiego papieża w Portugalii. "W najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych ulic oraz miejsc użytku publicznego upamiętniających Jana Pawła II. Pamięć o nim w Portugalii jest bardzo żywa" - dodała przedstawicielka sanktuarium w Fatimie.

W wielu portugalskich miastach, poza ulicami Jana Pawła II, istnieją też pomniki polskiego papieża, m.in. w Coimbrze, Funchal, Cascais oraz w Fatimie.

bEiLVEQJ

"Wybudowany cztery lata temu pomnik Jana Pawła II na terenie naszego sanktuarium, stał się jedną z jego głównych wizytówek. Poza figurką Matki Bożej Fatimskiej i grobami uczestniczących w objawieniach pastuszków, to właśnie pomnik papieża jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Fatimie" - powiedziała Leopoldina Simoes.

Imię Jana Pawła II nosi w Portugalii także kilka obiektów użyteczności publicznej, w tym m.in.: lotnisko w Ponta Delgada, głównym mieście Azorów, biblioteka uniwersytecka w Lizbonie, a także stadion miejski w Fatimie.

Jan Paweł II odwiedził Fatimę trzykrotnie podczas swoich portugalskich pielgrzymek apostolskich: w 1982, 1991 oraz 2000 r. Ze względu na zbieżność dat pierwszego objawienia fatimskiego z zamachem na swoje życie w 1981 r. papież uważał, że swoje cudowne ocalenie zawdzięcza wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej.

Objawienia maryjne w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. W ciągu sześciu miesięcy trójce małych pasterzy miała ukazywać się Matka Boska i prosić za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazać im trzy tajemnice fatimskie.

bEiLVEQK

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP

zat/ ala/

bEiLVERe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)