Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie RBN o założeniach nowej strategii bezpieczeństwa narodowego

0
Podziel się:

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w środę po południu, by omówić
założenia nowej strategii bezpieczeństwa narodowego.

bECiCkqJ

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w środę po południu, by omówić założenia nowej strategii bezpieczeństwa narodowego.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu szef BBN i sekretarz Rady Stanisław Koziej, nowa strategia ma opierać się na rezultatach Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, przeprowadzonego z polecenia prezydenta Bronisława Komorowskiego. RBN rozpatrzy kierunkowe założenia, na podstawie których będzie przygotowany projekt konkretnego dokumentu.

Według Kozieja nowa strategia powinna kłaść nacisk na zdolność do obrony terytorium kraju, a nie misji ekspedycyjnych, lepszą koordynację działań państwa w sprawach bezpieczeństwa. Powinna też uwzględniać nowe wyzwania, jak bezpieczeństwo cybernetyczne.

bECiCkqL

Ostatnia Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP pochodzi z 2007 r. Zawiera oficjalną wykładnię polskich interesów narodowych oraz określa strategiczne cele państwa w dziedzinie bezpieczeństwa. Strategicznymi celami, które wyznacza dokument, są: zapewnienie niepodległości i nienaruszalności terytorialnej RP, suwerenności decyzji dotyczących ustroju państwa i życia obywateli.

W 2009 r. MON przyjął strategię obronności, zaś w kwietniu 2013 r. rząd przyjął wytyczne do programowania przygotowań obronnych państwa do 2022 r.

Zgodnie z prawem strategię bezpieczeństwa narodowego zatwierdza prezydent na wniosek premiera. Także prezydent na wniosek rządu wydaje dokumenty wykonawcze do strategii.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W skład Rady wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremier, ministrowie: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych oraz administracji, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie, oprócz prezesa PiS, który nie uczestniczy w pracach Rady. Poprzednie posiedzenie RBN odbyło się w czerwcu. (PAP)

bECiCkqR

ral/ brw/ malk/ as/

bECiCkrm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)