Notowania

straż pożarna
22.10.2010 06:12

Posłowie chcą płacić strażakom za nadgodziny

Strażak będzie mógł wybrać czas wolny lub ekwiwalent pieniężny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Peter Muzslay/Dreamstime)

Możliwość wypłaty strażakom ekwiwalentu pieniężnego za przepracowane nadgodziny przewiduje rządowy projekt noweli ustawy o PSP, nad którym w czwartek prace zaczęła sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Projekt posłowie poparli jednogłośnie.

Przygotowany w MSWiA projekt przewiduje możliwość wypłaty strażakowi rekompensaty pieniężnej za przedłużony czas służby. Ponad 40 godzin, ale nie więcej niż 48 tygodniowo. Dotychczas takiej możliwości nie było, na co skarżyli się strażacy pracujący w trakcie powodzi przy umacnianiu wałów i osuszaniu zalanych terenów.

_ - Zwiększenie wymiaru czasu służby strażaków ponad 48 godzin tygodniowo było niezbędne, gdy doszło do powodzi i konieczne stało się zorganizowanie skutecznej akcji ratowniczej, a następnie również niezwłoczna likwidacja powstałych szkód _ - wyjaśnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Zbigniew Sosnowski.

Zgodnie z proponowanymi zmianami strażak będzie mógł wybrać czas wolny lub ekwiwalent pieniężny. Rekompensata za godzinę służby ma stanowić 60 proc. z 1/172 przeciętnego wynagrodzenia w okresie rozliczeniowym.

Skrócono natomiast dodatkowy urlop wypoczynkowy za pracę w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Obecnie strażakom przysługuje - w zależności od stażu - 5, 9 lub 18 dni dodatkowego urlopu. Po zmianach będzie to: 5, 9 lub 13 dni.

_ - Rozwiązanie to tworzy, wraz z możliwością odbioru nadgodzin i ekwiwalentu, logicznie powiązany system rekompensat za przedłużony ponad normę 40 godzin tygodniowo czas służby dla strażaków _ - zapewnił Sosnowski. Przypomniał, że podobne rozwiązania obowiązują np. w policji czy w Służbie Celnej. Nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t92914.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zawodowi;strazacy;dostana;pieniadze;za;nadgodziny,81,0,685137.html) Zawodowi strażacy dostaną pieniądze za nadgodziny Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97437.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pawlak;gdyby;nie;strazacy;straty;w;powodzi;bylyby;wieksze,176,0,666544.html) Pawlak: Gdyby nie strażacy, straty w powodzi byłyby większe Wicepremier jest szefem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
Tagi: straż pożarna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz