Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie opozycji: praw pacjenta nie można uzależniać od jego obowiązków

0
Podziel się:

Prawa pacjenta nie mogą być uzależnione od
jego obowiązków - uważają posłowie opozycji zasiadający w
podkomisji pracującej nad ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku
Praw Pacjenta.

Prawa pacjenta nie mogą być uzależnione od jego obowiązków - uważają posłowie opozycji zasiadający w podkomisji pracującej nad ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Zapis o obowiązkach pacjenta znalazł się m.in. w projekcie preambuły, przedstawionej w środę przez posłów PO podczas posiedzenia podkomisji.

Napisano m.in., że pacjenci są zobowiązani do dbania o zdrowie, co ma być wyrażone m.in. w uczestnictwie w profilaktyce. Natomiast w samej ustawie znajduje się zapis, iż pacjent ma obowiązek stosowania się do zaleceń osób wykonujących zawody medyczne, udzielających świadczeń. Posłowie PO uzasadniali, że "oprócz praw pacjenci mają także swoje obowiązki".

Zdaniem posła Marka Balickiego (LiD), prawa pacjenta nie mogą być uzależnione od obowiązków. "+Pacjent jest zobowiązany do wykonywania poleceń wykonujących zawód medyczny+ - co to znaczy? Czy jak pacjent za dużo posoli, a ktoś mu zabroni, to ma się zastosować?" - ironizował Balicki. Zaznaczył, że zapis o obowiązkach powinien zostać wycofany choćby dlatego, że nie zostały one w ustawie dokładnie określone.

Podobnie wypowiadali się także posłowie PiS.

Z kolei przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere, Adam Sandauer podkreślał, że odwoływanie się w preambule ustawy do uczestnictwa w programach profilaktycznych, może sprawić, że będzie ono postrzegane jako warunek do uzyskania praw. Jak mówił Sandauer, może to doprowadzić do tego, że aby mieć prawa należne pacjentom, "trzeba prowadzić zdrowe życie, przestrzegać higieny, nie palić".

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski wyjaśnił, że zapisy o obowiązkach pacjenta były zgłaszane przez uczestników "białego szczytu".

W projekcie ustawy o prawach pacjenta przewiduje się m.in. utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta. Obok oczywistych praw do udzielenia pacjentom świadczenia w stanie nagłego zagrożenia zdrowia czy porodu, zapisano też prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonego do nich dostępu - do "rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń".

Pacjent miałby też prawo żądać, aby udzielający mu świadczeń lekarz zasięgnął opinii innej osoby wykonującej zawód medyczny lub zwołał konsylium lekarskie, a także by świadczenia medyczne były udzielane ze szczególną starannością w warunkach odpowiadających "wymaganiom fachowym i sanitarnym".

Inny zapis mówi, że pacjent w szpitalu ma prawo do: dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską lub inną przez siebie wskazaną (dotyczy to także obecności w trakcie porodu), kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z osobami na zewnątrz, opieki duszpasterskiej czy przechowywania wartościowych rzeczy w depozycie. (PAP)

pro/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)