Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie zdecydowali o publicznym wysłuchaniu projektu o nasiennictwie

0
Podziel się:

Posłowie połączonych komisji rolnictwa i ochrony środowiska zdecydowali w
czwartkowym głosowaniu, że 18 kwietnia o godz. 11 w Sejmie odbędzie się publiczne wysłuchanie
prezydenckiego projektu ustawy o nasiennictwie, który dotyczy m.in. roślin genetycznie
modyfikowanych.

Posłowie połączonych komisji rolnictwa i ochrony środowiska zdecydowali w czwartkowym głosowaniu, że 18 kwietnia o godz. 11 w Sejmie odbędzie się publiczne wysłuchanie prezydenckiego projektu ustawy o nasiennictwie, który dotyczy m.in. roślin genetycznie modyfikowanych.

Przed głosowaniem poseł Dariusz Bąk (PiS) uzasadniał, że wysłuchanie publiczne ws. projektu jest niezbędne po to, żeby wszystkie zainteresowane strony mogły się wypowiedzieć w sprawie tak ważnego problemu, jakim jest GMO.

Za publicznym wysłuchaniem opowiedziało się 21 posłów, a przeciw - 20.

Rząd na początku marca pozytywnie zaopiniował prezydencki projekt ustawy o nasiennictwie, z wyjątkiem przepisów zakazujących m.in. rejestracji roślin genetycznie zmodyfikowanych, gdyż - jak informowało CIR - wprowadzenie ich w życie naraziłoby Polskę na kary ze strony UE.

Rząd podkreślił, że zapisane w prezydenckim projekcie przepisy zakazujące rejestracji GMO oraz obrotu materiałem siewnym tych odmian są sprzeczne z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z lipca 2009 r. Trybunał, po rozpatrzeniu skargi Komisji Wspólnot Europejskich na Polskę, stwierdził, że zakazując swobodnego obrotu materiałem siewnym odmian genetycznie zmodyfikowanych oraz wpisu odmian genetycznie zmodyfikowanych do krajowego rejestru odmian - Polska naruszyła obowiązujące prawo unijne.

W opinii rządu, wprowadzenie proponowanych w projekcie prezydenckim zakazów mogłoby także skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą Skarbu Państwa. Chodzi o to, że podmioty indywidualne, które wskutek naruszenia prawa wspólnotowego poniosły straty, mogłyby wystąpić z roszczeniami odszkodowawczymi do państwa polskiego - wyjaśniło CIR.

Centrum przypomniało też, że rząd ma prawo w drodze rozporządzenia zakazać stosowania nasion określonych odmian, kierując się ich nieprzydatnością do uprawy w Polsce lub koniecznością uniknięcia zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt, roślin i środowiska. CIR podkreśla też, że ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia ws. zakazu stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych, który będzie jeszcze przedmiotem dalszych prac.

Prezydencki projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Ma on zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 2003 r. Zakłada jednak, że nadal mają obowiązywać przepisy o zakazie wpisu odmian genetycznie modyfikowanych do krajowego rejestru, obowiązek dołączenia do wniosku o wpis do krajowego rejestru oświadczenia, że odmiana nie jest GMO, oraz zakaz dopuszczenia do obrotu na terytorium Polski materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych.

Projekt ten powstał po tym, gdy prezydent Bronisław Komorowski zawetował z powodu niezgodności z prawem unijnym, ustawę o nasiennictwie uchwaloną przez Sejm 1 lipca 2011 r. (PAP)

luo/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)