Notowania

wiadomości
06.02.2013 15:49

Posłowie złożyli poprawki do nowelizacji ustawy o SKOK-ach

Posłowie złożyli w środę, podczas drugiego czytania, poprawki do projektu nowelizacji ustawy o SKOK-ach. Zmiany w przepisach mają m.in. zwiększyć bezpieczeństwo wkładów deponowanych w tych kasach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Posłowie złożyli w środę, podczas drugiego czytania, poprawki do projektu nowelizacji ustawy o SKOK-ach. Zmiany w przepisach mają m.in. zwiększyć bezpieczeństwo wkładów deponowanych w tych kasach.

Projekt, przygotowany przez posłów PO, ma zwiększyć bezpieczeństwo wkładów zdeponowanych w kasach poprzez objęcie ich gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Rozszerza także kompetencje KNF wobec SKOK-ów oraz umożliwia bankom przejmowanie kas, które popadłyby w kłopoty finansowe.

Projekt noweli odnosi się nie tylko ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, ale też zmienia zapisy w szeregu innych ustaw, m.in. w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, w ustawie o Narodowym Banku Polskim, o podatku dochodowym od osób prawnych, o rachunkowości, a także ustawy Prawo upadłościowe.

Paweł Arndt (PO) zadeklarował, że jego klub popiera projekt ustawy. "Jest to ważna ustawa, ponieważ dotyczy grupy około 2 mln osób, członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, którzy zgromadzili na rachunkach depozytowych kilkanaście miliardów złotych" - podkreślił. Dodał, że głównym powodem wprowadzenia zmian jest zapewnienie większego bezpieczeństwa finansowego wszystkim członkom kas. Poseł PO w imieniu swojego klubu złożył też poprawki do projektu.

Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów Jakub Szulc (PO), większość złożonych poprawek ma charakter doprecyzowujący - w zakresie redakcyjnym i legislacyjnym. "Poprawek merytorycznych jest niewiele" - wskazał. Wśród nich znalazły się zapisy dotyczące zasad, na jakich ma się odbywać przejmowanie kas przez inne podmioty, np. inną kasę.

Projekt zmian w przepisach poparł klub PSL. Jego przedstawicielka Genowefa Tokarska powiedziała, że projektowane zmiany w ustawie o SKOK-ach mają dość rozległy charakter. "Mój klub uznaje niniejszy projekt za potrzebny i ważny. Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój SKOK-ów, zaistniała pilna potrzeba zwiększenia ich stabilności" - powiedziała.

Pozytywnie do proponowanych zmian odniósł się też Ryszard Zbrzyzny (SLD). "Celem (noweli - PAP) jest zabezpieczenie interesów członków tych kas (...), a jest co chronić - 2,5 mln członków kas, około 15-17 mld zł. Z tych dwóch wielkości wynika jedno, że członkami tych kas są osoby niemajętne" - podkreślił. Dodał, że jego klub poprze tę nowelę.

Poparcie zadeklarował też Ruch Palikota. "Ruch Palikota popiera zapisy projektu zmierzające do zabezpieczenia depozytów" - powiedział Wincenty Elsner (RP).

Negatywnie do projektu noweli odniósł się Jerzy Szmit (PiS). "Głównym deklarowanym celem zmian ma być zwiększenie bezpieczeństwa zgromadzonych depozytów. Na pewno jest to postulat słuszny, z tym, że warto pamiętać, że dotychczas żaden członek SKOK nie stracił ani złotówki z powierzonego SKOK-om kapitału. Historia takich przypadków nie zarejestrowała" - podkreślił.

Dodał, że SKOK-i są jednym z największych sukcesów gospodarczych, jakimi możemy się cieszyć od 1989 r. "Jest rzeczą zastanawiającą, dlaczego polskie władze zamiast otaczać ten ruch życzliwym wsparciem (...), zadają sobie tyle trudu, aby wprowadzać mechanizmy ograniczające jego rozwój czy ingerujące w jego wewnętrzne struktury i mechanizmy funkcjonowania" - powiedział.

Poseł złożył też poprawki do projektu. "Poprawki te mają wyłącznie charakter merytoryczny" - podkreślił Szmit podczas rozmowy z PAP. Dodał, że dotyczą one m.in. uniemożliwienia przyłączania SKOK-ów do banków.

Zdecydowanie zmianom w ustawie o SKOK-ach sprzeciwiła się Solidarna Polska. "Istotą każdego systemu finansowego, bankowego jest ochrona depozytów, ochrona interesów tych, którzy środki w danym systemie gromadzą. Ten projekt na pozór spełnia te oczekiwania, ale jednocześnie niesie za sobą wzrost kosztów funkcjonowania SKOK-ów, o czym niewiele się mówi. Wzrost kosztów, a więc spadek konkurencyjności" - stwierdził Jacek Bogucki (SP).

Dodał, że poprzez te zmiany system SKOK-ów będzie niszczony. "Zamiast wzmacniać ideę spółdzielczości (...) możemy doprowadzić do tego, że ten system przestanie istnieć. Klub Solidarna Polska nie może uczestniczyć w tego typu rozgrywkach" - podkreślił.(PAP)

rbk/ je/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz