Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pośmiertne odznaczenie od prezydenta dla Jacka Karpińskiego

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu
Odrodzenia Polski jednemu z najwybitniejszych polskich informatyków i elektroników, twórcy
pierwszego polskiego minikomputera K-202 - Jackowi Karpińskiemu.

Prezydent Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski jednemu z najwybitniejszych polskich informatyków i elektroników, twórcy pierwszego polskiego minikomputera K-202 - Jackowi Karpińskiemu.

Order prezydent przyznał Karpińskiemu w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie konstrukcji komputerowych, za zasługi dla rozwoju polskiej nauki.

Komunikat na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta podaje, że order w imieniu L. Kaczyńskiego przekazał rodzinie doradca prezydenta Andrzej Klarkowski podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w Warszawie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Podczas tych uroczystości odczytany został list prezydenta, w którym L. Kaczyński napisał, że "odszedł człowiek niezwykły - wynalazca, bohater walk o wolną Polskę. Jego wybitnym uzdolnieniom naukowym dorównywał jedynie hart ducha, z jakim stawiał czoła licznym trudom i przeciwnościom losu. (...) W ubiegłym roku dane mi było uhonorować Jacka Karpińskiego nadając mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie mam zaszczyt przyznać Mu pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - w uznaniu wybitnych zasług w dziedzinie konstrukcji komputerowych oraz zasług dla rozwoju polskiej nauki, w której annałach Zmarły zyskał już sobie poczesne miejsce" - napisał prezydent.

Jacek Karpiński, nazywany polskim Billem Gatesem, z wykształcenia był elektronikiem i informatykiem.

We wrześniu 1939 r. był łącznikiem w Służbie Obrony Przeciwlotniczej. Od 1942 r. służył w Szarych Szeregach. Uczestniczył w akcjach sabotażowych i przenoszeniu broni, przygotowywał materiały wybuchowe. Brał udział m.in. w akcji rozbicia straży granicznej w miejscowości Sieczychy 20 sierpnia 1943 r., podczas której zginął Tadeusz Zawadzki "Zośka". W czasie Powstania Warszawskiego został ciężko ranny. Po wojnie ukończył Politechnikę Warszawską. Za swoją przynależność do AK był represjonowany przez UB.

Od 1955 r. był kierownikiem Pracowni Maszyn Cyfrowych PAN, gdzie brał udział m.in. w tworzeniu pierwszych aparatów USG. Skonstruował również maszynę do długoterminowych prognoz pogody, pierwszy na świecie tranzystorowy analizator równań różniczkowych, jak również percepton, czyli uczącą się maszynę, która rozpoznawała otoczenie przy użyciu kamery.

Był również autorem skanera do analizy fotografii zderzeń cząstek elementarnych. W latach 70. skonstruował pierwszy w Polsce minikomputer K-202. W okresie 1961-62 studiował na Uniwersytecie Harvarda oraz w MIT; otrzymał wtedy propozycję pozostania i kontynuowania kariery akademickiej w USA. Odmówił, zdecydował się powrócić do Polski. Zmarł 21 lutego 2010 r. we Wrocławiu. (PAP)

la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)