Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Postulaty klubu Lewicy do nowego marszałka Sejmu

0
Podziel się

Klub Lewicy przedstawił w czwartek swoje postulaty do nowego marszałka
Sejmu. Posłowie domagają się m.in. likwidacji tzw. "zamrażarki marszałkowskiej", zmiany formuły
pytań w sprawach bieżących oraz wprowadzenia godziny pytań do premiera.

bEhORBvV

Klub Lewicy przedstawił w czwartek swoje postulaty do nowego marszałka Sejmu. Posłowie domagają się m.in. likwidacji tzw. "zamrażarki marszałkowskiej", zmiany formuły pytań w sprawach bieżących oraz wprowadzenia godziny pytań do premiera.

Kandydat PO na marszałka Grzegorz Schetyna o godz. 17 ma uczestniczyć w posiedzeniu klubu Lewicy. O godz. 18 planowane jest głosowanie nad jego kandydaturą w Sejmie.

"Każda zmiana marszałka daje asumpt do zastanowienia się nad funkcjonowaniem Sejmu" - podkreślił Tadeusz Iwiński na czwartkowej konferencji prasowej.

bEhORBvX

W jego ocenie, mało kto pamięta o art. 95 konstytucji, który zakłada, że "Sejm sprawuje kontrolę nad działalnością Rady Ministrów". "Największą słabością obecnego Sejmu jest wyraźne osłabienie tej funkcji kontrolnej" - uważa Iwiński.

Dlatego - jak przypomniał - klub Lewicy kilkakrotnie proponował wprowadzenie do regulaminu Sejmu tzw. godziny pytań do premiera. "W określonych ramach i regułach premier odpowiadałby na kluczowe kwestie" - dodał poseł.

Także w ocenie Anny Bańkowskiej (Lewica) kandydatowi na marszałka należy przedstawić kilka postulatów, które "zaktywizowałyby pracę Sejmu i poprawiły jego wizerunek".

W ocenie posłów Lewicy, należy równo traktować wszystkich posłów, a także dbać o dobre imię Sejmu, m.in. prostując nieprawdziwe informacje. "Jest to w interesie przyszłego marszałka i parlamentarzystów" - uważa Bańkowska.

bEhORBwd

Innym postulatem klubu Lewicy jest likwidacja tzw. zamrażarki marszałkowskiej i niezwłoczne nadawanie biegu inicjatywom poselskim. Posłowie Lewicy domagają się także, aby w Sejmie odbywało się więcej debat nad projektami ustaw, a nie żeby były to tylko wystąpienia klubowe, co ogranicza posłom zabranie głosu w danej kwestii.

W ocenie Lewicy, należałoby także zmienić formułę pytań do przedstawicieli rządu w sprawach bieżących, które są stałym punktem każdego posiedzenia Sejmu. Jak ocenili należałoby dopuścić możliwość zadawania dodatkowych pytań z sali - przez każdego posła - a nie tylko przez posłów, którzy zgłosili swoje pytanie.

Ponadto należałoby - zdaniem Bańkowskiej - przywrócić stałe transmisje telewizyjne z obrad Sejmu, jako "głównej formy komunikowania się ze społeczeństwem".

Posłanka Lewicy zwrócił także uwagę na pismo, które posłowie niedawno otrzymali, a dotyczy ono przejęcia części hotelu sejmowego na biura administracyjne. Jak zauważyła, zwiększa to wydatki Kancelarii Sejmu, bo posłowie spoza Warszawy muszą wynajmować mieszkania.

bEhORBwe

"To są główne zadania, które postawimy przed kandydatem na marszałka, mając nadzieję, że podzieli nasze spostrzeżenia i zechce spojrzeć na te problemy jako na szanse, by poprawić prace w Sejmie i wizerunek Sejmu" - podkreśliła Bańkowska.(PAP)

ajg/ par/ jbr/

bEhORBwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)