Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powołano Forum Prawa Autorskiego, prace rozpoczną się w marcu

0
Podziel się:

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powołał Forum Prawa Autorskiego. Prace
rozpoczną się w marcu, a wśród pierwszych podjętych tematów będą zasady korzystania z utworów
osieroconych.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powołał Forum Prawa Autorskiego. Prace rozpoczną się w marcu, a wśród pierwszych podjętych tematów będą zasady korzystania z utworów osieroconych.

Forum ma być stałą platformą dyskusji o zagadnieniach związanych z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym - o kierunkach koniecznych zmian.

Naczelnik Wydziału Prawa Autorskiego w Departamencie Własności Intelektualnej i Mediów ministerstwa kultury Maciej Dydo zauważył, że Forum Prawa Autorskiego ma być w pewnym sensie odpowiedzią Polski na wystosowany w grudniu przez Komisję Europejską komunikat w sprawie treści na jednolitym rynku cyfrowym. Zapisano w nim m.in., że 2013 r. będzie rokiem konsultacji w określonych, najbardziej palących obszarach związanych z korzystaniem z treści w środowisku cyfrowym.

"Forum nie zastąpi oczywiście konsultacji społecznych, które regularnie przeprowadzamy. Będzie natomiast platformą dyskusji, podczas których będzie można przedyskutować już wcześniej pewne problemy, a także zebrać opinie i stanowiska" - powiedział PAP Dydo.

Jeden z pierwszych tematów, który zostanie poruszony na Forum Prawa Autorskiego, to określenie zasad korzystania z utworów osieroconych - takich, które nadal podlegają ochronie, ale ich twórcy pozostają nieznani lub nie ma możliwości, by do nich dotrzeć.

"Nie ma mechanizmów pozwalających na korzystanie z tych utworów. (...) To dość poważny problem dotyczący w szczególności polskich filmów przedwojennych. Na stronach Filmoteki Narodowej znajduje się informacja, że jako dzieła osierocone można zakwalifikować ponad 100 polskich filmów sprzed wojny. Nie można odnaleźć spadkobierców twórców, a czas ochrony dzieł nadal trwa. Te filmy przez to nie są dostępne, czasami coś można zobaczyć w telewizji, ale gdyby ktoś np. chciał sobie kupić ich kolekcję - nie jest to możliwe" - tłumaczył Dydo.

Forum Prawa Autorskiego zajmie się także sprawę dostępu do dzieł nieobecnych na rynku, czyli tzw. out-of-commerce. To dzieła, które nadal są chronione prawami autorskimi, ale nie są już dostępne na rynku, ponieważ właściciele praw autorskich z różnych względów nie publikują nowych wydań, nie sprzedają kopii.

Podczas prac Forum Prawa Autorskiego planowana jest też m.in. dyskusja o zakresie odpowiedzialności karnej w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W spotkaniach będą uczestniczyć przedstawiciele organizacji autorów, w tym organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, przemysłów kreatywnych, użytkowników komercyjnych, izb gospodarczych oraz organizacji społecznych interesujących się problematyką prawa autorskiego. (PAP)

agz/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)