Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powrót Berlusconiego. Monti milczy na temat swej przyszłości

0
Podziel się:

Premier Włoch Mario Monti nadal uchyla się od odpowiedzi na pytania o swą
przyszłość.

Powrót Berlusconiego. Monti milczy na temat swej przyszłości
(PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER)

Premier Włoch Mario Monti nadal uchyla się od odpowiedzi na pytania o swą przyszłość. Szef rządu, który w sobotę zapowiedział złożenie dymisji zaraz po uchwaleniu budżetu, nie deklaruje, czy wystartuje w przyszłorocznych wyborach, do czego jest namawiany.

Tymczasem kampanię wyborczą przed wyborami planowanymi na luty rozpoczął już w swojej telewizji były premier Silvio Berlusconi, który na stanowisko szefa rządu kandyduje po raz czwarty. Monti w wywiadzie dla telewizji publicznej RAI obrócił w żart pytanie o ewentualną przyszłość w polityce._ - Nie rozumiem tego zainteresowania starszym człowiekiem _ - powiedział 69-letni premier, którego politycy małych centrowych ugrupowań zachęcają do kandydowania w wyborach. O obecnym premierze mówi się również jako o możliwym przyszłym prezydencie Włoch, po zakończeniu w maju kadencji Giorgia Napolitano.

_ - Uważam, że polityka to przede wszystkim kwestia kultury, czyli dążenie do kształtowania postaw ludzi - dodał premier. - Jestem pewien, że bez względu na to, jaką rolę będę pełnić w przyszłości, będę to dalej robić _.

Kilkanaście minut wcześniej w swojej telewizji Mediaset wystąpił były premier Silvio Berlusconi, który w sobotę ogłosił start w wyborach. W telefonicznym wywiadzie pytany o to, czy sądzi, że jego możliwy powrót niepokoi Unię Europejską, odparł: _ Ależ skąd _.

Rządowi ekspertów Montiego zarzucił, że realizował on politykę antykryzysowych cięć i oszczędności wprowadzoną przez UE pod dyktando Berlina, co tylko doprowadziło do pogłębienia kryzysu._ - Wszystkie wskaźniki ekonomiczne pogorszyły się, nie do mnie należy ocena, ale wszystkie dane są negatywne _- powiedział przywódca Ludu Wolności.

Monti _ prowadził zbyt germanocentryczną politykę _ - ocenił Berlusconi, wyrażając pogląd, że Niemcy skorzystały na kryzysie finansowym, by kosztem innych krajów strefy euro obniżyć koszty swojego zadłużenia. Powiedział także, że spread, czyli różnica w rentowności oprocentowanych najniżej obligacji niemieckich a papierów dłużnych innych krajów jak Włochy, to _ oszustwo i wymysł, przy pomocy którego starano się obalić rządzącą większość, na jaką głosowali Włosi _.

W ten sposób skomentował upadek swego gabinetu w listopadzie zeszłego roku, który nastąpił u szczytu kryzysu włoskich finansów i poważnych turbulencji na rynkach, które uspokoił potem ekspercki rząd Montiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Poważne problemy we Włoszech. Powód? 73 procent Włochów nie chce, aby były premier Silvio Berlusconi ponownie kandydował w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Decyzję były trzykrotny szef rządu ma ogłosić w najbliższym czasie.
Wyraził podziw dla zdrowego rozsądku Obamy Premier Włoch w depeszy gratulacyjnej do Baracka Obamy napisał, że dzięki jego ponownemu wyborowi na prezydenta USA _ Italia może liczyć na silną i solidarną Amerykę _.
Bunga bunga wrócą? Berlusconi zapowiada... Były premier Włoch gotów jest kandydować w wyborach parlamentarnych. _ Dzięki mnie centroprawica wróci do władzy _.
Partia byłego premiera przegrywa wybory Częściowe wybory samorządowe we Włoszech zakończyły się dobrymi wynikami kandydatów lewicy i oddolnego ruchu apolitycznego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)