Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Powstanie centrum polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia

0
Podziel się

Ministrowie kultury Polski i Rosji, Bogdan Zdrojewski i Aleksandr Awdiejew,
uzgodnili w środę w Moskwie plany utworzenia centrum polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia.

bEivfsiJ

Ministrowie kultury Polski i Rosji, Bogdan Zdrojewski i Aleksandr Awdiejew, uzgodnili w środę w Moskwie plany utworzenia centrum polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia.

Uzgodnili także powołanie polsko-rosyjskiej komisji, która przeprowadzi konkurs na pomnik ofiar katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem.

Na centrum dialogu i porozumienia złożą się dwie placówki: jedna z siedzibą w Polsce, druga z siedzibą w Rosji. Umowa w sprawie powołania do życia ośrodków zostanie podpisana prawdopodobnie przy okazji planowanej na 6 grudnia wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Warszawie.

bEivfsiL

Zdrojewski przekazał również, iż ustalono, że placówki te będą miały formę prawną instytutów oraz że będą dysponowały budżetami po około 1 mln euro. Szef polskiego resortu kultury nie wyklucza, że oba ośrodki rozpoczną pracę już od 1 stycznia 2011 roku.

Placówki będą prowadziły działalność zmierzającą do poszerzania polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia, przede wszystkim w kwestiach historii, dziedzictwa narodowego oraz kultury. Mają także sprzyjać lepszemu wzajemnemu poznawaniu krajów - Rosji przez Polaków i Polski przez Rosjan.

Z pomysłem powołania takich ośrodków wystąpiła polsko-rosyjska Komisja do Spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy obu krajów, Donald Tusk i Władimir Putin.

Zdrojewski i Awdiejew uzgodnili też powołanie polsko-rosyjskiej komisji, która przeprowadzi konkurs na pomnik ofiar katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem. "Chodzi o to, aby był to pomnik o wysokiej wartości estetycznej; by nie był przypadkowy; by był adekwatny do miejsca, dobrze wpisany w przestrzeń" - wyjaśnił polski minister na spotkaniu z dziennikarzami w stolicy Rosji.

bEivfsiR

Zdrojewski przekazał, że będzie to konkurs międzynarodowy. "Wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, że największe predyspozycje, aby poradzić sobie z takim wyzwaniem, będzie miała strona polska" - powiedział.

Minister poinformował, że data ogłoszenia konkursu będzie ustalona w grudniu, a sam konkurs nie zostanie rozstrzygnięty wcześniej, niż wiosną. "Dobrze by było, aby konkurs zakończył się na rocznicę" - podkreślił.

"Zdajemy sobie sprawę, że jeśli chcemy rozstrzygnąć wszystko na dobrym poziomie, to trzeba dać czas artystom, aby mogli zapoznać się z przestrzenią i przygotować projekty. Razem z ministrem Awdiejewem wyraziliśmy pogląd, że zbyt duży pośpiech w tej materii będzie oznaczać powstanie czegoś przypadkowego, nieadekwatnego" - dodał.

Zdrojewski przekazał, że uzgodniono także, iż w 2014 roku odbędzie się Rok Polski w Rosji. Równolegle w 2013 bądź 2015 roku odbyłby się Rok Rosji w Polsce. Z kolei na przyszły rok, w związku z prezydencją Polski w Unii Europejskiej, planowana jest wystawa polskiej grafiki i sztuki użytkowej z okresu międzywojennego w Muzeum Sztuk Pięknych im. Aleksandra Puszkina w Moskwie.

bEivfsiS

Minister podał, że z Awdiejewem rozmawiał też o inicjatywie postawienia pomnika Fryderyka Chopina w Moskwie. "Inicjatywa została przyjęta przez stronę rosyjską. Minister Awdiejew zadeklarował, że w całości sfinansuje ten projekt. Padły pierwsze propozycje lokalizacji. Są one do negocjacji z nowym merem Moskwy" - powiedział. Zdrojewski nie wykluczył, że pomnik zostanie odsłonięty jeszcze podczas trwania Roku Chopinowskiego.

Podczas obecnej wizyty minister odsłonił popiersie Chopina w moskiewskim Państwowym Centralnym Muzeum Kultury Muzycznej im. Michaiła Glinki. Jego autorem jest Adam Roman.

Zdrojewski wręczył również złote medale "Gloria Artis" wybitnemu znawcy literatury polskiej, jej niestrudzonemu popularyzatorowi w Rosji, profesorowi Wiktorowi Choriewowi oraz znanemu krytykowi literackiemu i muzycznemu Swiatosławowi Bełzie.

z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

bEivfsiT

mal/ mc/ mag/

bEivfsjm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)