Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstanie Parlamentarny Zespół ds. Białorusi

0
Podziel się:

Powstanie Parlamentarny Zespół ds. Białorusi - poinformował w piątek
wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO). W pracach zespołu zamierzają
wziąć udział posłowie ze wszystkich klubów parlamentarnych.

Powstanie Parlamentarny Zespół ds. Białorusi - poinformował w piątek wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO). W pracach zespołu zamierzają wziąć udział posłowie ze wszystkich klubów parlamentarnych.

"Celem zespołu jest wspieranie przemian demokratycznych na Białorusi, utrzymywanie kontaktów z opozycją demokratyczną, społeczeństwem obywatelskim na Białorusi. Cieszę się, że ten zespół będzie miał taki pełny wymiar, bo apelując o solidarność europejską musimy pamiętać o naszej wewnętrznej, krajowej solidarności" - powiedział Tyszkiewicz na konferencji prasowej w Sejmie.

"Sprawa Białorusi nas jednoczy" - zadeklarował Adam Lipiński (PiS). Wyraził nadzieję, że wszystkie ugrupowania parlamentarne będą zajmowały wspólne stanowisko i solidarną postawę wobec reżimu Łukaszenki.

Jeszcze w piątek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz ma trafić wniosek o powołanie zespołu. Tyszkiewicz poinformował, że - w związku z tegorocznymi wyborami parlamentarnymi na Białorusi - zespół będzie m.in. monitorował sytuację związaną z procesem wyborczym w tym kraju. W planie pracy zespołu są też spotkania z organizacjami i instytucjami działającymi w Polsce na rzecz demokracji na Białorusi. "Mówimy o fundacjach, stowarzyszeniach, ale także o inicjatywach medialnych. Będziemy też chcieli rozmawiać z MSZ o planach resortu w kwestii białoruskiej. Chcemy być miejscem spotkania, dyskusji o potrzebnych działaniach" - dodał polityk PO.

W wydanym w piątek oświadczeniu MSZ oceniło, że 20 lat po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych napięcia polityczne między Białorusią a Polską osiągnęły szczególnie wysoki poziom. "Białoruś znalazła się w stanie pogłębiającej się samoizolacji" - ocenił resort.

Wcześniej w piątek Sejm przyjął przez aklamację uchwałę, w której domaga się wypuszczenia na wolność więźniów sumienia na Białorusi. Apeluje też do parlamentów krajów UE o aktywne działanie na rzecz białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i procesu demokratyzacji tego kraju.

We wtorek UE objęła sankcjami za łamanie praw człowieka 21 kolejnych białoruskich sędziów i policjantów. W odpowiedzi na to Białoruś wezwała ambasadorów UE i Polski do wyjazdu z Mińska. W reakcji szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oświadczyła, że państwa UE wycofają swoich ambasadorów na konsultacje. Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w czwartek, że termin powrotu ambasadorów krajów UE na Białoruś jest przedmiotem konsultacji stolic europejskich i Ashton. (PAP)

laz/ eaw/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)