Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powszechny Kongres Narodowy wprowadza stan wyjątkowy w Libii

0
Podziel się:

Parlament podjął tę decyzję po nadzwyczajnej sesji poświęconej sytuacji w mieście Sabha.

Powszechny Kongres Narodowy wprowadza stan wyjątkowy w Libii
(Marcilhacy Cyril/ABACA/EAST NEWS)

Libijski parlament, czyli Powszechny Kongres Narodowy wprowadził postawił armię w stan gotowości ze względu na walki plemienne, które od wielu dni toczą się południu - poinformował w wystąpieniu telewizyjnym premier Ali Zidan.

Parlament podjął tę decyzję po nadzwyczajnej sesji poświęconej sytuacji w mieście Sabha na południowym wschodzie kraju. W sobotę uzbrojeni napastnicy przejęli tam kontrolę nad bazą lotnictwa wojskowego Tamenhant.

Wieczorem rzecznik resortu obrony Abderrazak al-Szebani poinformował, że armia odbiła bazę Tamenhant, a napastnicy uciekli na pustynię, gdzie są tropieni przez samoloty wojskowe.

Szebani powiedział, że zaatakowały one _ pewne cele _, ale nie podał żadnych szczegółów. Potwierdził również, że grupa, która opanowała bazę wojskową, to zwolennicy obalonego dyktatora Muammara Kadafiego.

W mediach społecznościowych pojawiły się plotki, że w kilku miastach położonych na zachód od Trypolisu zwolennicy Kadafiego zorganizowali marsze na jego cześć. Na Facebooku pojawiły się zdjęcia z tych przemarszów, ale jak podkreśla AFP, nie sposób na razie sprawdzić, czy są autentyczne.

Zidan ostrzegł w wystąpieniu przed propagowaniem plotek na temat sił wiernych niegdyś Kadafiemu, ponieważ _ mogą one spowodować kryzysy w kraju _. Zapewnił, że sytuacja w _ jest pod kontrolą _. Dodał jednak, że rząd wysłał do Sabhy żołnierzy, czyli de facto niegdysiejszych powstańców, którzy w 2011 roku obalili reżim Kadafiego, ponieważ Libia nie zdołała sformować regularnej armii.

Na południu Libii regularnie dochodzi do krwawych zatargów między plemionami arabskimi a ludem Tubu, zamieszkującym ten region kraju oraz Czad i Niger. Walczące z nim plemiona oskarżają go o to, że wielu jego bojowników przybywa z innych krajów, między innymi Czadu, a rząd nie przeciwdziała _ inwazji z zagranicy _.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)