Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pożegnanie Henryka Mikołaja Góreckiego

0
Podziel się:

Środowisko muzyczne i akademickie oraz przedstawiciele rządu żegnają w
środę w Katowicach jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych Henryka Mikołaja
Góreckiego.

Środowisko muzyczne i akademickie oraz przedstawiciele rządu żegnają w środę w Katowicach jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych Henryka Mikołaja Góreckiego.

W katedrze pw. Chrystusa Króla rozpoczął się pożegnalny koncert w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Filharmonii Śląskiej oraz chórów z Katowic i Krakowa.

Na koncercie obecni są m.in. Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Józef Skrzek.

Artysta zmarł w miniony piątek w szpitalu, po ciężkiej chorobie. Po koncercie rozpocznie się msza pogrzebowa, której będzie przewodniczył kard. Franciszek Macharski.

Henryk Mikołaj Górecki 6 grudnia skończyłby 77 lat. Pochodził z Czernicy k. Rybnika. Zasłynął m.in., jako autor III Symfonii "Pieśni żałosnych", która przyniosła mu światową sławę. Inspiracją dla niej stała się ludowa piosenka powstańców śląskich - w powstaniu walczył dziadek kompozytora. Przez wiele lat Górecki był związany z katowicką Akademią Muzyczną, m.in., jako jej profesor i rektor.

Zmarły był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Trzy tygodnie przed śmiercią, na szpitalnym łóżku, otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Anna Gumułka (PAP)

lun/ mtb/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)