Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: 14 osób podejrzanych o ustawianie przetargów budowlanych

0
Podziel się:

14 osób jest podejrzanych w sprawie ustawiania
za łapówki przetargów budowlanych w wojskowym Rejonowym Zarządzie
Infrastruktury (RZI) w Zielonej Górze.

14 osób jest podejrzanych w sprawie ustawiania za łapówki przetargów budowlanych w wojskowym Rejonowym Zarządzie Infrastruktury (RZI) w Zielonej Górze.

W sprawie podejrzany jest m.in. przebywający w areszcie od listopada ub. roku zastępca szefa RZI ppłk Henryk W.

Naczelna Prokuratura Wojskowa wyśle w najbliższym czasie do sądu pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie.

Jak powiedział w piątek PAP płk Mikołaj Przybył z Naczelnej Prokuratury Wojskowej, cały czas jest szacowana skala prowadzonego przez lata procederu.

"Niektóre postępowania przetargowe prowadzone przez zielonogórską jednostkę były ustawiane w ten sposób, że były podmieniane dokumenty, inne były od początku do końca fikcyjne. Były fałszowane dokumenty, zdarzało się, że odbierano niewykonane prace. Były też sytuacje ustawiania postępowań przetargowych na prace, które nigdy nie miały miejsca. Decydenci RZI oraz osoby, które odbierały te prace, otrzymywały korzyści majątkowe" - powiedział płk Przybył.

Prokuratura zgromadziła materiały dowodowe, które pozwolą na skierowanie aktu oskarżenia wobec ośmiu osób. Są to osoby, które zgodziły się na dobrowolne poddanie się karze i ujawniły wszystkie okoliczności tego procederu.

Sprawa zostanie rozpoznana przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu. Wobec pozostałych osób cały czas trwają czynności śledcze; będzie kontynuowane postępowanie przygotowawcze.

W lipcu 2007 r. do prokuratury wojskowej zgłosił się zielonogórski biznesmen Leszek S., który przyznał, że przez wiele lat dawał łapówki pracownikom RZI w Zielonej Górze w zamian za udział w ustawianych przetargach.

Jak powiedział, łapówka dla decydentów urzędu wynosiła ok. 10-20 proc. od kwoty, którą zarabiał na przetargu.

Jak dodał płk Przybył, cały czas trudna jest do ustalenia skala trwającego przez lata procederu. "Trudno mówić o szacowaniu szkód na tym etapie postępowania przygotowawczego. Mogę wskazać, że jeżeli chodzi o ppłk. Henryka W., szacujemy że przyjął on łącznie ok. 400 tys. zł korzyści majątkowych" - powiedział.

Płk Przybył zaznaczył, że obszar zielonogórski jest bardzo aktywny pod względem prowadzonych tam inwestycji z uwagi na obecność terenów i obiektów po dawnych jednostkach radzieckich. Dlatego też budżet tamtejszego RZI jest bardzo wysoki, a ogłaszane przetargi na wykonanie prac - liczne.

Zdaniem prokuratury, sprawa jest rozwojowa i może obejmować kolejne osoby oraz instytucje. (PAP)

rpo/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)