Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: 27 grudnia obchody 95. rocznicy powstania wielkopolskiego

0
Podziel się:

Uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i inscenizacja na placu
Wolności w Poznaniu złożą się na centralne obchody 95. rocznicy powstania wielkopolskiego.
Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

Uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i inscenizacja na placu Wolności w Poznaniu złożą się na centralne obchody 95. rocznicy powstania wielkopolskiego. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

W poznańskich uroczystościach ma wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski; on też objął wydarzenie swoim patronatem. Podobnie jak w latach poprzednich obchody odbędą się także w Warszawie.

Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, świętowaniu towarzyszy coraz intensywniejsza kampania promocyjna. Uruchomiona została specjalna aplikacja na telefony komórkowe, wyemitowano pamiątkową figurkę Ignacego Jana Paderewskiego, powstanie funkcjonuje też na internetowych stronach mediów społecznościowych.

Obchody rozpocznie 26 grudnia inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd do Poznania w 1918 r. stał się iskrą zapalną powstania. Wydarzenie na Dworcu Letnim rokrocznie przygotowuje Poznański Chór Nauczycieli noszący imię kompozytora i polityka.

27 grudnia uroczystości centralne odbywać się będą przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. "Tam mamy nadzieję przywitać pana prezydenta i wspólnie celebrować 95. rocznicę, najpierw pod pomnikiem, później podążając ulicami miasta do Fary i składając wiązanki kwiatów przy tablicach pamiątkowych" - powiedział Woźniak.

W Farze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczył będzie mszy świętej w intencji powstańców.

Po południu na placu Wolności zaprezentowana zostanie inscenizacja powstańcza "Przysięgamy, że pamiętamy". Poznaniacy utworzą na płycie placu wielką, biało-czerwoną szachownicę. Ma to być nawiązanie do stulecia poznańskiego lotniska oraz rocznicy zdobycia go w styczniu 1919 roku przez powstańców.

"To też nawiązanie do przemalowania znaków na niemieckich samolotach na polskie, biało-czerwone szachownice" - dodał Woźniak.

Lotnisko było ostatnim bastionem pruskiego oporu w okolicach Poznania. Przejęcie stojących na nim maszyn umożliwiło sformowanie kilku eskadr lotniczych, co dało początek polskiemu lotnictwu.

W inscenizacji wezmą udział grupy rekonstrukcyjne wcielające się w żołnierzy polskich, niemieckich i cywilów sprzed 95 lat. Jak podał Woźniak, uczestnicy wydarzeń na placu Wolności wspólnie powtórzą też słowa przysięgi o zachowaniu pamięci o powstaniu wielkopolskim. Jubileuszowe obchody w Poznaniu zakończy koncert Poznańskich Słowików w Auli Uniwersyteckiej.

28 grudnia obchody przeniosą się do Warszawy. Tam odprawiona zostanie msza święta w intencji powstańców wielkopolskich. Potem uczestnicy uroczystości odbędą się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie zaaranżowany będzie obóz powstańczy. Na powstańczych mogiłach na Cmentarzu Powązkowskim zapalone zostaną znicze.

Jak powiedział na konferencji szef gabinetu prezydenta RP Paweł Lisiewicz, Bronisław Komorowski jest zdania, że zwycięskie powstanie wielkopolskie powinno być obchodzone i świętowane nie tylko w Poznaniu i Wielkopolsce, ale w całym kraju.

"Tydzień przed rocznicą, 20 grudnia w Warszawie odbędzie się otwarta lekcja historii dla kilkuset uczniów warszawskich szkół. Będzie to też lekcja dla dziennikarzy warszawskich mediów. Tego samego dnia przed Pałacem Prezydenckim ruszy prezentacja multimedialnej wystawy" - powiedział.

Lisiewicz poinformował, że w przeddzień rocznicy wybuchu powstania, fasada Pałacu Prezydenckiego zostanie specjalnie podświetlona. Na fasadzie wyświetlony będzie orzeł, oraz napis: 95. rocznica powstania wielkopolskiego.

Organizatorzy obchodów przygotowali aplikację mobilną na smartfony. To mobilny przewodnik po miejscach upamiętniających powstańczy zryw. Aplikacja zawiera opisy ponad 700 miejsc związanych z powstaniem, położonych na obszarze siedmiu województw.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. (PAP)

rpo/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)