Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: 352 mln zł z UE na gospodarkę odpadami komunalnymi

0
Podziel się:

Poznań otrzyma 352 miliony złotych z Unii Europejskiej na realizacje
inwestycji "System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania". W środę miasto podpisało umowę w tej
sprawie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poznań otrzyma 352 miliony złotych z Unii Europejskiej na realizacje inwestycji "System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania". W środę miasto podpisało umowę w tej sprawie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pełna nazwa inwestycji to "System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania". Koszt inwestycji szacowany jest na 1,41 mld zł, z czego 352 mln to dotacja z UE z Funduszu Spójności, działanie Infrastruktura i Środowisko.

"To jedna z najważniejszych umów (...), realizacja inwestycji pozwoli na wypełnienie przez miasto wymogów UE dotyczących gospodarki odpadami" - powiedział po podpisaniu umowy prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

"To jedyne dofinansowanie, które wspiera inwestycję realizowaną w ramach Partnerstwa Publiczno Prywatnego" - powiedziała wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Małgorzata Skucha.

Pieniądze przyznane przez UE będą wpływały do kasy miasta po zrealizowaniu poszczególnych etapów inwestycji.

Na projekt składają się: budowa i eksploatacja instalacji termicznego przekształcenia odpadów komunalnych za 780 milionów złotych oraz instalacji do demontażu odpadów wielkogabarytowych o wartości 7,8 miliona złotych. Ponad 250 milionów będą obejmować kontrakty usługowe, w tym program edukacji ekologicznej oraz działań promujących i informujących inwestycje.

Obecnie miasto prowadzi procedurę wyłonienia partnera dla budowy i eksploatacji spalarni i demontażowni odpadów wielkogabarytowych.

W ramach dialogu konkurencyjnego Poznań negocjuje z pięcioma firmami: "Nowa energia dla Poznania" - spółka, której udziałowcem jest francuski koncern Dalkia, "Sita Zielona Energia" z udziałem innego francuskiego koncernu Suez, "IPTOK Poznań" z udziałem niemieckiego koncernu EON, "Articulus sp. zo.o." z udziałem angielskiej firmy Wheelabrator oraz Remondis Waste Energy niemieckiego koncernu Remondis.

Zakończenie negocjacji planowane jest na I kwartał 2012 roku. Cała inwestycja ma być zakończona w 2015 roku. Instalacja docelowo będzie mogła przekształcić 240 tys. ton odpadów rocznie.

Właścicielem wybudowanej spalarni będzie miasto, a prywatny partner będzie ją eksploatował przez 30-35 lat.

Celem inwestycji jest uporządkowanie i organizacja gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta Poznania.(PAP)

kpr/ amac/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)