Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań chce być Miastem Sprawiedliwego Handlu

0
Podziel się:

Poznań podjął starania związane z uzyskaniem honorowego tytułu Miasta
Sprawiedliwego Handlu. Jest - obok Gdańska - jednym z dwóch pierwszych miast w Polsce, które
starają się o ten tytuł.

Poznań podjął starania związane z uzyskaniem honorowego tytułu Miasta Sprawiedliwego Handlu. Jest - obok Gdańska - jednym z dwóch pierwszych miast w Polsce, które starają się o ten tytuł.

W drugą sobotę maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. W Polsce jego obchody odbywają się po raz piąty.

Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) jest formą pomocy dla drobnych wytwórców i pracowników najemnych w krajach rozwijających się. Realizowany jest dzięki współudziałowi konsumentów przez organizacje pozarządowe i firmy, których działalność opiera się na etycznych podstawach.

Do standardów Fair Trade należą: gwarantowane ceny minimalne, premie na inwestycje rozwojowe dla lokalnych społeczności, przedpłaty i długoterminowe umowy. Wykluczone jest stosowanie procedur niedemokratycznych, dyskryminacja, praca dzieci i niewolnicza oraz niszczenie środowiska.

Przyznawanie godności Miasta Sprawiedliwego Handlu jest częścią międzynarodowego projektu, który ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie pomocy rozwojowej, Milenijnych Celów Rozwoju i Sprawiedliwego Handlu jako konkretnej formy pomocy rozwojowej.

"Żeby miasto mogło uzyskać ten tytuł, rada miasta musi podjąć uchwałę, że popiera Sprawiedliwy Handel i na swoich spotkaniach będzie używać przynajmniej dwóch produktów Sprawiedliwego Handlu jako przykład dla społeczności lokalnej. To może być np. kawa, herbata czy cukier. Produkty Sprawiedliwego Handlu muszą być dostępne w czasie codziennych zakupów dla społeczności lokalnej. W Poznaniu takie produkty powinno oferować ok. 45 sklepów i ok. 25 lokali gastronomicznych" - powiedział w sobotę PAP Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My".

Jak dodał, o uzyskanie tytułu, a potem o dotrzymywanie jego kryteriów dbać będzie specjalnie powołany komitet złożony m.in. z przedstawicieli władz miasta, organizacji pozarządowych, biznesu, edukacji, organizacji kościelnych i mediów.

Wiele instytucji i organizacji już wyraziło zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu w ramach projektu i zadeklarowało chęć używania produktów Sprawiedliwego Handlu. Są to m.in. sklepy, bary i restauracje, a także Ogród Botaniczny UAM.

Jak powiedział Zięba, uczestnictwo w projekcie Sprawiedliwego Handlu to nie tylko korzyść dla producentów i pracowników w krajach rozwijających się, ale także dla konsumentów.

"Sprawiedliwy Handel dostarcza konsumentom najwyższej jakości produkty. Jeśli chodzi o produkty spożywcze, to nie wolno używać chemii przy produkcji, modyfikacji genetycznych, nie wolno również niszczyć środowiska naturalnego, wycinać np. lasów tropikalnych pod nowe uprawy. Dzięki temu konsument dostaje lepszej jakości żywność, oszczędza się przyrodę, klimat. Korzystając więc i ci, którzy dostarczają nam produkty i ci którzy ją kupują" - wyjaśnił.

Jak stwierdził, w wielu przedsiębiorstwach w krajach rozwijających się jest wykorzystywana praca niewolnicza, dziecięca, łamane są prawa pracownicze, zaś producenci produktów rolnych otrzymują wynagrodzenie nawet poniżej kosztów produkcji. Niektóre produkty Sprawiedliwego Handlu mogą być oznaczone specjalnym znakiem certyfikacyjnym Fair trade, informacje na ten temat są też umieszczone na etykietach.

Wojciech Zięba przyznał, że świadomość związana z ideą etycznej produkcji i handlu jest w Polsce bardzo niska, ale zmienia się na korzyść.

"Ruch Sprawiedliwego Handlu działa tutaj dopiero od kilku lat, na Zachodzie od kilkudziesięciu. Poniżej 10 proc. polskiego społeczeństwa w ogóle słyszało o Sprawiedliwym Handlu. Polacy nie potrafią odróżnić produktów wytwarzanych w etyczny sposób. Z drugiej strony jest duża otwartość. Jak wynika z badań, ponad 60 proc. konsumentów deklaruje, że nawet gdyby produkt w sklepie miał być nieco droższy, powinien pochodzić z etycznych źródeł, a sprzedawca powinien troszczyć się o to, z jakich źródeł pochodzi towar" - powiedział.

Do tej pory tytuł Miasta Sprawiedliwego Handlu uzyskało ok. tysiąca miast na całym świecie. Wśród nich są m.in. Londyn, Rzym, Dublin i Bruksela.

W Poznaniu z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu zorganizowana została konferencja i warsztaty z udziałem gości z Indii i Meksyku. (PAP)

rpo/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)