Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Koncert "Romantyczne niepokoje" orkiestry Amadeus i Olgi Scheps

0
Podziel się

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus wystąpi 12 stycznia w poznańskiej
Auli UAM z koncertem "Romantyczne niepokoje". Gwiazdą koncertu będzie niemiecka pianistka Olga
Scheps.

bEhanLXF

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus wystąpi 12 stycznia w poznańskiej Auli UAM z koncertem "Romantyczne niepokoje". Gwiazdą koncertu będzie niemiecka pianistka Olga Scheps.

W programie poznańskiego występu znalazły się Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w opracowaniu Agnieszki Duczmal, Serenada C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego a także "Canzona di barrocco" Henryka Czyża. Koncert poprzedzi zaplanowane w najbliższym czasie tournee po Niemczech.

"Olga Scheps robi obecnie światową karierę. Razem z nami ma wykonać koncert Chopina, bo ten rok powinniśmy rozpocząć Chopinem. Poza tym z tą pianistką odbędziemy małe tourne po Niemczech, będziemy koncertować w najbardziej znaczących salach m.in. w Hamburgu, Kolonii i Berlinie" - powiedziała w czwartek w Poznaniu szefowa orkiestry Amadeus Agnieszka Duczmal.

bEhanLXH

Agnieszka Duczmal podała, że orkiestra będzie szukać sponsorów, którzy umożliwią realizację najbliższych planów artystycznych. Dotyczy to m.in. zaplanowanego na grudzień występu z Ewą Podleś.

Jak powiedziała, w pierwszym kwartale tego roku ma zostać podpisana ostateczna umowa pomiędzy Polskim Radiem a wielkopolskim samorządem w sprawie przekształcenia orkiestry w instytucję kultury. Duczmal nie chciała szerzej mówić o szczegółach umowy.

"Będą dwie instytucje finansujące naszą orkiestrę. Nadal będziemy dokonywać nagrań dla Polskiego Radia, niektóre z koncertów będą przez nie rejestrowane. Poza tym nasza działalność ma być podobna do tej, jaką prowadziliśmy dotychczas" - powiedziała.

Niemiecka pianistka Olga Scheps urodziła się w Moskwie w 1986 roku. Gdy miała 4 lata jej muzyczny talent odkryli rodzice. W 1992 roku Olga wraz z rodziną przeniosła się do Niemiec.

bEhanLXN

Karierę rozpoczęła w wieku 12 lat, wygrywała najważniejsze konkursy dla młodych muzyków w Niemczech. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, wieloma znanymi orkiestrami z całej Europy. W styczniu 2014 roku ma się ukazać jej czwarta płyta.

Orkiestra Kameralna Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem "Jeunesses Musicales", następnie Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Przekształcona w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji. Od 1988 roku występuje jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Orkiestra współpracuje ze światowej sławy solistami, bierze udział w festiwalach, odbywa liczne tournee po krajach Europy, obu Ameryk, Azji i dalekiego Wschodu, grając w najsłynniejszych salach koncertowych świata. (PAP)

rpo/ ls/

bEhanLYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)