Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Narada ekspertów rozpoczęła 4. Spotkanie Ministrów Kultury

0
Podziel się:

Narada ekspertów, przygotowujących obrady plenarne, rozpoczęła w środę 4.
Spotkanie Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM w Poznaniu. Tematem tegorocznego Spotkania Ministrów
Kultury jest "Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności".

Narada ekspertów, przygotowujących obrady plenarne, rozpoczęła w środę 4. Spotkanie Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM w Poznaniu. Tematem tegorocznego Spotkania Ministrów Kultury jest "Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności".

Eksperci mają przygotować materiały dla delegatów, którzy w czwartek będą obradować podczas warsztatów tematycznych, a w piątek podsumują spotkanie podczas sesji plenarnej.

Uczestnicy konferencji chcą znaleźć wspólne stanowisko i propozycje współpracy w kwestiach dotyczących dialogu międzykulturowego, edukacji na rzecz dziedzictwa, zarządzania miastami historycznymi, ochrony i konserwacji zabytków.

Obrady mają również poszerzyć debatę o nowe pola i zagadnienia dotyczące dziedzictwa, jak np. dziedzictwo współczesności, kwestie przełamywania europocentryzmu w nauczaniu i badaniu historii sztuki oraz ujęcie dziedzictwa w ramy światowej debaty o zrównoważonym rozwoju.

W środę wieczorem minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podejmie delegatów uroczystą kolacją.

Konferencji towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne. W programie artystycznym na środę przygotowano, m.in. koncert zdobywcy Oskara - Jana AP Kaczmarka oraz improwizacje taneczne Michaela Schumachera. W czwartek delegaci będą mogli wysłuchać Koncertu fortepianowego E-minor op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Jacka Kortusa i Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej oraz obejrzeć wieczorem plenerowe przedstawienie "Carmen Funebre" Teatru Biuro Podróży. W piątek, po zakończeniu obrad plenarnych, delegaci wezmą udział w wernisażu wystawy "Mediations Biennale", prezentującej współczesną sztukę azjatycką i europejską.

ASEM jest formą dialogu i współpracy między regionami: Unią Europejską i Azją Wschodnią oraz Południowo-Wschodnią. ASEM skupia 46 członków: 10 państw regionalnej organizacji Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), Sekretariat Generalny ASEAN, Japonię, Chiny, Indie, Mongolię, Pakistan, Koreę Południową oraz 27 krajów Unii Europejskiej i Komisję Europejską.

Celem ASEM, którego działalność zainaugurowano na szczycie w Bangkoku w 1996 roku, jest rozwój współpracy w trzech płaszczyznach: politycznej (walka z terroryzmem, migracje, prawa człowieka, walka ze zmianami klimatycznymi), ekonomicznej (znoszenie barier w handlu i inwestycjach) oraz kulturalno-naukowej i społecznej. Jest to jedyne, jak do tej pory, forum bezpośredniego dialogu między Unią Europejską a krajami Azji.

Spotkania przywódców ASEM odbywają się co dwa lata, przemiennie w Europie i Azji - poprzedni szczyt miał miejsce w Pekinie w 2008 roku. Kolejny szczyt ma odbyć się w Brukseli.

Inną formą realizacji dialogu ASEM są spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, podczas których ustalane są ogólne kierunki działania, ze szczególnym uwzględnieniem filaru politycznego. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, raz w roku powinny się również odbywać spotkania ministrów finansów, gospodarki lub kultury.(PAP)

kpr/ abe/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)