Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Nie znaleziono śladów pochówków ofiar zbrodni komunistycznych

0
Podziel się

IPN nie znalazł miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych na terenie
szpitala ginekologiczno-położniczego w Poznaniu, w którym kiedyś była siedziba Urzędu
Bezpieczeństwa - poinformował w sobotę PAP dr Krzysztof Szwagrzyk z IPN.

bCZUUrIl

IPN nie znalazł miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych na terenie szpitala ginekologiczno-położniczego w Poznaniu, w którym kiedyś była siedziba Urzędu Bezpieczeństwa - poinformował w sobotę PAP dr Krzysztof Szwagrzyk z IPN.

Teren ten był już szczegółowo badany w 1991 roku. Podczas tamtych badań ekshumowano zwłoki kilkudziesięciu osób.

"Teraz możemy ostatecznie stwierdzić, że na tym terenie nie ma miejsc pochówku. Przebadaliśmy ponad 1,6 tys. metrów kwadratowych" - powiedział PAP pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, dr Krzysztof Szwagrzyk.

Wcześniej we wtorek ekipa IPN przeszukiwała las w okolicach Gądek i Puszczykowa - także tam nie znaleziono miejsc pochówku.

bCZUUrIn

"Terenami leśnymi jesteśmy w dalszym ciągu zainteresowani, ale będziemy czekali na jakiś nowy sygnał, nowe dowody na to, że w tamtych okolicach mogły być chowane ofiary zbrodni komunistycznych" - zaznaczył dr Szwagrzyk.

Badania związane są z realizacją projektu dotyczącego poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego lat 1944-1956. Zespół kierowany przez Szwagrzyka w ostatnich latach dokonał m.in. ekshumacji ofiar terroru komunistycznego na cmentarzach we Wrocławiu i Warszawie. Wg IPN w Polsce wciąż w bezimiennych mogiłach może leżeć od 30 do 40 tys. więźniów politycznych z lat 40. i 50. XX w. (PAP)

kpr/ gma/

bCZUUrIO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)