Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Niesłyszący wystąpią z orkiestrą Amadeus

0
Podziel się:

Osoby niesłyszące wystąpią w środę w Poznaniu wraz z muzykami Orkiestry
Kameralnej Polskiego Radia Amadeus na koncercie wieńczącym projekt "5 zmysłów. Pauza".
Przedsięwzięcie miało na celu wprowadzenie niesłyszących w świat muzyki.

Osoby niesłyszące wystąpią w środę w Poznaniu wraz z muzykami Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus na koncercie wieńczącym projekt "5 zmysłów. Pauza". Przedsięwzięcie miało na celu wprowadzenie niesłyszących w świat muzyki.

Według organizatorów, będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Osoby, które wystąpią wraz z profesjonalnymi muzykami na scenie, wcześniej brały udział w warsztatach współorganizowanych przez orkiestrę Amadeus.

Widownię w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wypełnią uczestnicy projektu. Jak powiedział w poniedziałek PAP jego współorganizator, Paweł Gogołek, w trwającym od połowy września przedsięwzięciu wzięło udział w sumie około tysiąca osób z dysfunkcjami słuchu.

"Orkiestra pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wykonywać będzie +Obrazki z wystawy+ Modesta Musorgskiego. W jednym z utworów muzykom towarzyszyć będzie ośmioro uczestników warsztatów. W trakcie koncertu będziemy chcieli też +pokazać muzykę+, stąd m.in. występ ukraińskiej artystki Tetiany, która przez tzw. piaskowe animacje będzie interpretowała muzykę wykonywaną przez orkiestrę" - tłumaczył Gogołek.

"5 zmysłów. Pauza" to muzyczny projekt kulturalno-edukacyjny, adresowany do społeczności osób niesłyszących. Od 15 września w Poznaniu prowadzone były m.in. warsztaty instrumentalne z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, warsztaty wokalne prowadzone przez szefa Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jacka Sykulskiego oraz warsztaty gry na instrumentach etnicznych.

Organizatorzy przedsięwzięcia przekonują, że niesłyszący potrafią w trakcie koncertów świetnie odbierać muzykę i niejednokrotnie przeżywają ją bardziej i silniej niż słyszący odbiorcy. Osoby głuche mogą być nie tylko znakomitymi odbiorcami, ale i wykonawcami muzyki.

"Największą nagrodą przy realizacji tego typu projektów jest szczęście w oczach osób niesłyszących. W ich życiu nastąpiła autentyczna jakościowa zmiana. Do tej pory nie miały one możliwości uczestniczenia w tego typu wydarzeniach muzycznych, my daliśmy im tę szansę" - powiedział Gogołek.

W ubiegłym roku w Poznaniu realizowany był projekt "5 zmysłów. Audiodeskrypcja", w ramach którego zorganizowano wystawę sztuk wizualnych dla osób niewidomych oraz szereg wydarzeń o charakterze edukacyjnym. Projekt został nagrodzony przyznawaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego nagrodą "Sybilla" dla najważniejszego wydarzenia w dziedzinie edukacji muzealnej.

Paweł Gogołek poinformował, że trwają przygotowania do kolejnej edycji przedsięwzięcia, nie chciał jednak zdradzić, na czym będzie polegał przyszłoroczny projekt.(PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)