Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu

0
Podziel się:

Spektakl teatralny oraz seminarium naukowe "Fair Trade w nauce" złożą się na
trwające od piątku do poniedziałku w Poznaniu obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu.
Poznań, jako jedyny w kraju nosi tytuł Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu.

Spektakl teatralny oraz seminarium naukowe "Fair Trade w nauce" złożą się na trwające od piątku do poniedziałku w Poznaniu obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu. Poznań, jako jedyny w kraju nosi tytuł Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu.

Sprawiedliwy handel to oddolny międzynarodowy ruch społeczny dążący do poprawy warunków życia i gospodarowania drobnych producentów żywności i rękodzieła z krajów rozwijających się. Przypadający 11 listopada Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu obchodzony jest po raz 23 na świecie i siódmy raz w Polsce.

Jak powiedziała w piątek PAP współorganizatorka poznańskich wydarzeń Elżbieta Olędzka-Koprowska, w drugą sobotę maja na całym świecie poprzez różne przedsięwzięcia manifestowana jest solidarność z ideami sprawiedliwego handlu.

W tym roku obchody odbywają się pod hasłem "Ręka w rękę dla sprawiedliwego handlu", stąd też w sobotę w południe na Starym Rynku odbędzie się tzw. flash mob. W jego trakcie uczestnicy stworzą wokół poznańskiego ratusza łańcuch na znak poparcia idei. Zaplanowano też koncert i spektakl teatralny poświęcony prawom człowieka.

Centralnym wydarzeniem obchodów będzie seminarium naukowe "Fair Trade w nauce", organizowane w poniedziałek przez Instytut Filozofii UAM i Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu.

"Chcemy rozmawiać o obecności idei sprawiedliwego handlu w edukacji szkolnej i akademickiej. Zaplanowane zostały referaty poświęcone kontekstom ekonomicznym, etycznym, prawnym, kulturowym tej idei. Promowany będzie też podręcznik dla nauczycieli, pomocny w prowadzeniu lekcji poświęconych sprawiedliwemu handlowi; wciąż - niewielu nauczycieli wie cokolwiek na ten temat" - powiedziała PAP Ewa Nowak z Instytutu Filozofii UAM.

Od piątku w jednej z poznańskich kawiarni trwa wystawa plakatów poświęcona sprawiedliwemu handlowi i prawom człowieka. W jej trakcie prezentowane są prace plastyczne wykonane przez uczniów poznańskich i podpoznańskich szkół.

Organizatorzy obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu podkreślają, że realizowane przedsięwzięcia mają zwrócić uwagę na rolę sprawiedliwego handlu w systemowym zwalczaniu ubóstwa na świecie. Jak podają, zgodnie z szacunkami Banku Światowego problem ubóstwa dotyka obecnie ponad 1,2 miliarda osób.

Organizatorami poznańskich obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu są Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My", oraz English Club z Poznania we współpracy z Instytutem Filozofii UAM.

Miasto Poznań uzyskało tytuł Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu w listopadzie 2012 roku. Poznań ubiegał się o to miano w ramach międzynarodowego projektu "Aware&Fair" (Świadomie i Sprawiedliwie).

Aby otrzymać tytuł, miasto musiało doprowadzić do funkcjonowania odpowiedniej liczby sklepów i lokali gastronomicznych oferujących towary tzw. sprawiedliwego handlu; produkty te muszą być też używane w lokalnych przedsiębiorstwach.

Sprawiedliwy handel to międzynarodowy ruch, którego celem jest pomoc dla drobnych rolników, przedsiębiorców i usługodawców w krajach rozwijających się, poprzez tworzenie rynków zbytu dla ich produktów i usług. Sprawiedliwy handel oparty jest na przejrzystych kryteriach, jak ustalenie cen minimalnych gwarantujących zysk dla producentów, dotacje dla lokalnych społeczności oraz możliwość prefinansowania i skorzystania z kredytów dla ubogich przedsiębiorców.

Producenci muszą w zamian zapewnić odpowiednie warunki socjalne, równouprawnienie kobiet, zakaz pracy przymusowej czy pracy dzieci. Istotą jest również ograniczenie stosowania środków chemicznych czy żywności genetycznie modyfikowanej. (PAP)

rpo/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)