Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Otwarto nowoczesną stację dializ

0
Podziel się:

Nowoczesne centrum dializ otwarto w
poniedziałek w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług
Medycznych. Zabiegi przeprowadzane w centrum finansowane są przez
Narodowy Funduszu Zdrowia.

Nowoczesne centrum dializ otwarto w poniedziałek w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. Zabiegi przeprowadzane w centrum finansowane są przez Narodowy Funduszu Zdrowia.

Jest to jedyne w Polsce i jedno z pięciu w Europie centrum dializ oferujące pacjentom cierpiącym na niewydolność nerek leczenie nowoczesną metodą terapii nerkozastępczej, zwaną hemodiafiltracją.

"Ta metoda terapii uważana jest za najbardziej efektywną i zbliżoną do naturalnych procesów zachodzących w zdrowych nerkach" - wyjaśniła PAP dyrektor Centrum Dializ Fresenius Nephrocare w Poznaniu, prof. Irena Pietrzak.

Metoda hemodiafiltracji zmniejsza o 40 proc. ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Z badań przeprowadzonych w krajach stosujących już tę metodę wynika, że przedłuża ona skutecznie życie o 23-35 proc. pacjentów więcej niż metoda klasycznej dializy. Różnicę w jakości leczenia potwierdzają też sami pacjenci.

"Po zabiegu hemodiafiltracji czuję się dużo lepiej niż po zabiegu klasycznej hemodializy. Nie muszę już zmagać się z wieloma skutkami ubocznymi, jakie niosła ze sobą tradycyjna metoda. To sprawia, że mogę oczekiwać na przeszczep w bardzo dobrej formie fizycznej" - powiedział Ryszard Łączny, pacjent Poznańskiego Centrum Dializ.

Głównym inwestorem nowo otwartego centrum dializ jest firma Fresenius Medical Care Polska. Firma wydzierżawiła od miasta pomieszczenia po dawnej stacji dializ Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych i zainwestowała ponad 6 mln złotych w zakup sprzętu i modernizację dotychczas działającej stacji.

Ośrodek wyposażony jest w 12 stanowisk do dializy, docelowo można będzie tu przeprowadzić zabiegi u 120 osób.

Każdego roku liczba osób z chorobami nerek rośnie o 7-10 proc. Tylko w Wielkopolsce na przewlekłą niewydolność nerek cierpi ponad 1200 osób. Żyją dzięki zabiegom dializy przeprowadzanym w 20 ośrodkach w całym regionie.(PAP)

kpr/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)