Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Powstaną nowe budynki służące wykluczonym społecznie

0
Podziel się:

Dwa nowe budynki służące aktywizacji społecznej bezdomnych i bezrobotnych
powstaną w ciągu roku w Poznaniu. Inwestycje o wartości 6,2 milion złotych w połowie sfinansuje
Unia Europejska.

Dwa nowe budynki służące aktywizacji społecznej bezdomnych i bezrobotnych powstaną w ciągu roku w Poznaniu. Inwestycje o wartości 6,2 milion złotych w połowie sfinansuje Unia Europejska.

Inwestorem jest Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka w Poznaniu. Kamień węgielny pod dwa nowe budynki wmurował w poniedziałek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

"Źle jest, jak ktoś ma poczucie beznadziejności, dobrze jeżeli są ludzie, którzy pomagają w sposób mądry, które uczą jak złapać tą nową szansę w życiu. Obszar dla osób zagubionych musi być coraz mniejszy" - mówił podczas uroczystości Komorowski.

Projekt o wartości 6,2 miliona złotych jest finansowany ze środków duńskiej Fundacji VELUX oraz Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (3,3 miliona złotych).

Planowana inwestycja jest częścią większego zamierzenia. Obecnie na terenie objętym projektem istnieją baraki i jeden nowoczesny budynek wybudowany w 2004 roku. Docelowo w tym miejscu ma powstać kompleks składający się z trzech części: edukacyjnej, przedsiębiorczej i sportowo-rekreacyjnej.

Część edukacyjną będą tworzyły trzy budynki - ten, który powstał w 2004 roku i dwa, które zostaną wybudowane w ramach inaugurowanego projektu.

W budowanej części będzie funkcjonowało Centrum Ekonomii Społecznej (CES), Centrum Integracji Społecznej (CIS) oraz Obywatelski Instytut Monitoringu i Rekomendacji (OIMiR), który będzie w sposób naukowy i praktyczny badał skuteczność organizacji pozarządowych działających społecznie.

Zadaniem CES ma być edukacja liderów ekonomii społecznej (osób wykluczonych, samorządowców, przedstawicieli instytucji rynku pracy i pomocy społecznej, organizacji pozarządowych), szkolenia i doradztwo dla podmiotów ekonomii społecznej. CIS zajmie się edukacją zawodową i ogólną osób wykluczonych.

OIMiR będzie prowadził monitoring, ewaluację i badania rozwoju ekonomii społecznej na terenie Województwa Wielkopolskiego. Część edukacyjna w pełni zacznie funkcjonować w 2011 roku po zakończeniu inwestycji budowlanej przewidzianej w ramach projektu.

Fundacja Pomocy Wzajemnej "Barka" została założona w 1989 r. przez psychologów Barbarę i Tomasza Sadowskich. Fundacja zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym, bezdomnym, opuszczającym zakłady karne, szpitale psychiatryczne, matkom wychowującym samotnie dzieci, dzieciom i młodzieży zagrożonej, osobom uzależnionym.

Pierwszy dom "Barki" powstał w opuszczonej szkole we Władysławowie koło Poznania, gdzie założyciele fundacji zamieszkali wraz z 25 "rozbitkami życiowymi". Obecnie "Barka" prowadzi m.in. program dostępnego budownictwa. We współpracy z władzami Poznania chce powołać do życia osiedle Darzybór z mieszkaniami dla osób doświadczonych wykluczeniem społecznym.

Fundacja niesie też pomoc emigrantom w Londynie, Kopenhadze, Dublinie i Hamburgu.

Tomasz i Barbara Sadowscy niedawno otrzymali nagrodę magazynu "Time" w konkursie "Herosi Europy" oraz nagrodę Word Habitat Awards przyznaną przez agendę ONZ ds. mieszkalnictwa. (PAP)

kpr/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)