Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Przysięga żołnierzy przygotowujących się do NSR

0
Podziel się:

Blisko 250 żołnierzy - kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych złożyło w
piątek przysięgę wojskową w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Wśród nich było 15
kobiet.

Blisko 250 żołnierzy - kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych złożyło w piątek przysięgę wojskową w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Wśród nich było 15 kobiet.

Jak powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy CSWL kpt. Jacek Thomas, od chwili wcielenia, z wojskowej kariery zrezygnowała prawie co piąta osoba. W połowie maja wcielonych zostało ponad 300 osób w tym 20 pań.

"Wiele osób w ciągu tych pierwszych tygodni przekonuje się, że służba wojskowa nie jest łatwa, przyjemna i w rzeczywistości nie wygląda tak, jak w filmie. Czasami osoby zgłaszające się do nas rezygnują ze względów zdrowotnych, czasem właśnie dlatego, że ich wyobrażenie o wojsku było zupełnie inne. Zostają najmocniejsi pod względem fizycznym i psychicznym" - powiedział PAP Thomas.

Obecnie żołnierzy czekają trzy miesiące szkolenia podstawowego, potem miesiąc szkolenia specjalistycznego.

"W czasie szkolenia żołnierze uczą się wszelkich potrzebnych umiejętności: od strzelania, po szkolenie saperskie, chemiczne i regulaminy. Najbardziej popularne specjalności to m.in. zwiadowca, wartownik, kucharz, kierowca i mechanik" - powiedział rzecznik.

Od początku istnienia Narodowych Sił Rezerwowych, do CSWL wcielono 1,2 tys. żołnierzy w tym 156 kobiet.

Narodowe Siły Rezerwowe tworzą osoby, które ochotniczo zawierają kontrakt na pełnienie służby wojskowej w rezerwie i pozostają w dyspozycji do wykonywania zadań w kraju i poza granicami państwa. Żołnierze NSR mają obowiązek uczestniczenia w ćwiczeniach organizowanych przez wojsko - w wymiarze do 30 dni w ciągu roku. Wojsko zapłaci im żołd, a pracodawcy otrzymają rekompensaty za czas nieobecności pracownika.

Program Narodowych Sił Rezerwowych rozpoczął się w 2010 roku. Dotychczas zgłosiło się ok. 13 tys. chętnych, około 8 tys. przeszło przeszkolenie. NSR zostały pomyślane jako wzmocnienie jednostek w sytuacjach kryzysowych - nie tworzą odrębnych jednostek ani związków taktycznych, ochotnicy, podpisujący kontrakt na okres 2-6 lat, są przydzielani do już istniejących jednostek. Docelowo NSR mają liczyć 20 tys. żołnierzy rezerwy uzupełniających stutysięczną armię służby czynnej.(PAP) (PAP)

rpo/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)