Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznań: Rozpoczęły się VII Światowe Dni Innowacji

0
Podziel się:

O wspieraniu przedsiębiorców w zdobywaniu nowych, m.in. pozaeuropejskich
rynków, mówiono w poniedziałek podczas rozpoczętych w Poznaniu VII Światowych Dni Innowacji.

bEDuwAtN

O wspieraniu przedsiębiorców w zdobywaniu nowych, m.in. pozaeuropejskich rynków, mówiono w poniedziałek podczas rozpoczętych w Poznaniu VII Światowych Dni Innowacji.

Światowe Dni Innowacji, które mają promować ideę innowacji oraz budowy kreatywnego i otwartego społeczeństwa, potrwają w Poznaniu do 27 września.

Podczas konferencji "Globalna firma - przekraczanie biznesowego Rubikonu" mówiono o polityce wspierania przedsiębiorstw w działaniu na międzynarodowym rynku - prowadzonej przez władze państwowe, jak i poszczególne regiony.

bEDuwAtP

"W Wielkopolsce dajemy przedsiębiorcom możliwość współfinansowania swoich działań dzięki środkom z UE. Jak już firma będzie miała innowacyjny produkt czy usługę, to może wziąć udział w organizowanych przez nasz urząd misjach gospodarczych do krajów, które są najbardziej obiecującymi pod względem rozwoju gospodarczego. Na tych misjach przedsiębiorcy nawiązują kontakty z odpowiednimi partnerami" - powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Podczas ostatniej wielkopolskiej misji gospodarczej do Mongolii, wielkopolscy przedsiębiorcy dowiedzieli się o możliwości inwestycji w budownictwo mieszkaniowe czy komunikację miejską w stolicy tego kraju Ułan Bator.

"Jak nasi producenci sprostają finansowym wymaganiom strony mongolskiej, to będą mogli eksportować swoje autobusy" - dodał Woźniak.

O tym, jakie kraje mogą być atrakcyjne dla wielkopolskich przedsiębiorstw, podpowiadają samorządowcom naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

bEDuwAtV

"Teraz akcent wspierania przedsiębiorców przez władze publiczne powinien sprowadzić się do tworzenia warunków dla wolnej, uczciwej konkurencji. Przedsiębiorcy chcą inwestować w państwach, które pozwolą im na odzyskiwanie należnych im środków w terminie, a jak dojdzie do sporu, to będzie można ten spór w określonym czasie rozwiązać. Takie warunki powinny zapewniać władze publiczne naszym przedsiębiorcom" - powiedział PAP rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. Marian Gorynia.

Według rektora państwo i inne władze publiczne powinny też wspierać kształcenie kadr, bez których nie da się realizować nowoczesnej gospodarki.

O szwedzkich doświadczeniach mówiła gubernator hrabstwa Vasterbotten Magdalena Anderson. "U nas funkcjonuje sieć biur Business Sweden, które pomagają szwedzkim przedsiębiorcom w zakładaniu swoich fili na całym świecie, ale także wspierają tych szwedzkich przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć interesy za granicami" - powiedziała gubernator.

Podczas Światowych Dni Innowacji odbędą się również III Wielkopolskie Forum Sieci Szerokopasmowej, które poświęcone będzie informatyzacji ochrony zdrowia, a także konferencje o innowacyjnych metodach finansowania wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw czy o przedsiębiorczości akademickiej, jako pomostu między nauką a biznesem.

bEDuwAtW

Wieczorem w poniedziałek na Placu im. Adama Mickiewicza zostanie otwarta wystawa "Packddesign from Wielkopolska", na której swoją ofertę innowacyjnych opakowań pokażą najlepsze wielkopolskie firmy, projektujące opakowania dla wielkopolskich marek producenckich. (PAP)

kpr/ mki/ as/

bEDuwAuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)