Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Ruszył Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

0
Podziel się:

Powołanie platformy współpracy i sieci ośrodków regionalnych zakłada
zainaugurowany w środę w Poznaniu Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi -
poinformował w środę podczas konferencji prasowej inicjator programu prof. Wojciech Golusiński.

Powołanie platformy współpracy i sieci ośrodków regionalnych zakłada zainaugurowany w środę w Poznaniu Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - poinformował w środę podczas konferencji prasowej inicjator programu prof. Wojciech Golusiński.

Ogólnopolski program jest kontynuacją europejskiego programu, poświęconego tym chorobom. Będzie finansowany ze środków narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych oraz z funduszy UE.

"Platforma współpracy ma łączyć ośrodki medyczne zajmujące się leczeniem tych nowotworów, ale także instytucje i władze publiczne, które będą wspierały nasze działania profilaktyczne - jak chociażby samorząd wojewódzki w Poznaniu" - powiedział prof. Golusiński.

W ramach programu powołanych ma zostać 16 ośrodków regionalnych z jednym ośrodkiem koordynacyjnym w Poznaniu, które będą prowadzić badania profilaktyczne w dwóch grupach wiekowych: osób do 40. roku życia - w zakresie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego oraz w wieku od 50 do 60 lat, w której będą badani pacjenci nadużywający wysokoprocentowych alkoholi oraz palący tytoń.

Ośrodki regionalne mają zostać powołane w I kwartale 2013. Docelowo mają być one wyposażone w specjalistyczną aparaturę screeningową.

Nowotwory głowy i szyi - pod tą nazwą kryją się nowotwory górnych dróg oddechowo-pokarmowych. Około 40 proc. z nich zlokalizowanych jest w obrębie jamy ustnej, 15 proc. w obrębie gardła, 25 proc. w obrębie krtani. Pozostałe 20 proc. to nowotwory ślinianek, tarczycy i twarzy.

Program ma doprowadzić do urealnienie statystyk nt. epidemiologii nowotworów głowy i szyi, upowszechnienie wśród lekarzy wiedzy o obowiązku rejestracji nowotworów złośliwych, edukację społeczeństwa, popularyzację postaw prozdrowotnych i doprowadzenie do zmian stylu życia poprzez program profilaktyki pierwotnej.

Ostatecznie ma on wpłynąć na stopniowe zmniejszenie zachorowalności na nowotwory głowy i szyi i wcześniejsze wykrywanie takich zmian.

"Obecnie tylko co drugi pacjent z tego typu nowotworem przeżywa pięć lat, mamy nadzieję, że odsetek ten się zwiększy" - powiedział podczas konferencji prasowej inicjator projektu prof. Wojciech Golusiński, przewodniczący Polskiej Grupy Badań Nowotworowych Głowy i Szyi.

Według lekarzy liczba nowych zachorowań na tego typu nowotwory wzrosła z 5,5 tys. rocznie w 2005 roku do prawie 10 tys. obecnie.

"I ta liczba zachorowań jest porównywalna z zachorowaniami na raka piersi wśród kobiet" - dodał prof. Golusiński.

Zaznaczył, że nie wiadomo jeszcze, jaki będzie budżet programu, "wszystko będzie zależało od środków, które będziemy aplikować" - zaznaczył.

Lekarze wyselekcjonowali sześć prostych objawów, które powinny skłonić pacjentów do wizyty u lekarza rodzinnego: ból przy przełykaniu, chrypka, bóle gardła, obrzęk lub guz na szyi, niegojące się zmiany w obrębie jamy ustnej w postaci białego nalotu i niedrożność nosa. Każdy pacjent, u którego te objawy występują dłużej niż trzy tygodnie, powinien odwiedzić lekarza.

Według krajowego konsultanta otolaryngologii chirurgii głowy i szyi prof. Henryka Skarżyńskiego pierwszym osiągnięciem programu będzie usystematyzowanie epidemiologii tych nowotworów.

"Obecnie epidemiologia jest znana lokalnie, dane są zbierane przez poszczególne oddziały i kliniki, a rzetelna informacja na ten temat będzie już bardzo dla nas cenna. Za rok, jak podsumujemy nasze działania, będziemy takimi danymi dysponować" - powiedział prof. Skarżyński.

Partnerem Programu jest samorząd Województwa Wielkopolskiego.(PAP)

kpr/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)