Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Ruszył XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

0
Podziel się:

Będziemy zbierać pieniądze, aby kupić sprzęt dla dzieci, aby pomóc szpitalom.
Wiemy, że pogoda jest trudna, ale będziemy działać, bo na tym właśnie polega fenomen Orkiestry" -
takimi słowami na placu Centrum Kultury Zamek w Poznaniu Jerzy Owsiak zainaugurował w niedzielę
rano XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP).

Będziemy zbierać pieniądze, aby kupić sprzęt dla dzieci, aby pomóc szpitalom. Wiemy, że pogoda jest trudna, ale będziemy działać, bo na tym właśnie polega fenomen Orkiestry" - takimi słowami na placu Centrum Kultury Zamek w Poznaniu Jerzy Owsiak zainaugurował w niedzielę rano XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP)
.

Środki zebrane w ramach tegorocznego Finału WOŚP zostaną przeznaczone na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi.

W otwarciu Finału uczestniczył prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Pierwszy koncert XVIII Finału WOŚP zagrał na scenie przed Zamkiem legendarny blues-rockowy "Dżem". Jerzy Owsiak, po odtańczeniu jednego z utworów - z Poznania odleciał do Warszawy "orkiestrolotem", jak pogoda pozwoli w okolicach Warszawy jego samolot mają eskortować dwa samoloty F-16.

W stolicy Wielkopolski przez cały dzień organizowane będą koncerty, przeplatane licytacjami, na których można wygrać m. in. jedno z limitowanych złotych serduszek WOŚP. Wśród innych poznańskich darów na aukcji są m. in. kamień z kaplicy Dobrawy, żony Mieszka I, czy oryginalne krzesło z Zamku Wilhelma II, w którym mieści się poznańskie Centrum Kultury Zamek. Przez cały dzień na dwóch scenach występować będą zespoły i artyści m. in. Dżem, Audiofeels, Grażyna Łobaszewska, Snowman czy Alien Autopsy.

Z innych poznańskich atrakcji zaplanowano. m. in. pokazy akcji ratunkowych, rajd samochodów terenowych, a jak pogoda pozwoli to ok. godz. 15 z parku przed Teatrem Wielkim wystartuje balon z orkiestrowym koszem.

W całym kraju kwestuje ponad 120 tysięcy wolontariuszy; zarejestrowano ponad 1500 sztabów. Orkiestra gra w całej Polsce, a także za granicą, m.in. na obu biegunach.

Od kilku tygodni trwają też aukcje na rzecz WOŚP. Aukcje potrwają do końca stycznia, a wylicytować na nich można m.in. samochód Mateusza Damięckiego, którym aktor przejechał 25 tys. kilometrów w czasie wyprawy na Syberię. Do niedzieli rano dzięki aukcjom internetowym udało się zebrać już prawie 1,4 mln zł.

Nad spokojnym przebiegiem kwest w kraju czuwa kilkanaście tys. policjantów wspieranych przez kilkuset żandarmów wojskowych. Funkcjonariusze kontrolują czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione, aby zapobiec różnego rodzaju oszustwom.

Pierwszy raz WOŚP zagrała 3 stycznia 1993 r. Zbierano wówczas pieniądze na pomoc dzieciom z chorobami serca. W czasie kolejnych edycji zbierano fundusze m.in. na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych, ratowanie dzieci z chorobami serca, ratowanie życia noworodków, ratowanie życia dzieci z chorobami nerek, zakup sprzętu diagnostycznego w neonatologii (leczenie noworodków i wcześniaków) i pediatrii.

Tematem zeszłorocznego Finału było wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Zebrano wówczas ponad 40 mln zł, za które zakupiono m.in. aparaty do wstępnej diagnostyki onkologicznej. (PAP)

kpr/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)