Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań: Ruszyło szkolenie dowódców lotnictwa wojskowego ZLOT 2013

0
Podziel się

Najważniejsi dowódcy w polskim lotnictwie wojskowym uczestniczą w rozpoczętym
we wtorek w Poznaniu kursie szkoleniowo-metodycznym ZLOT 2013. Na wojskowym lotnisku wylądowało we
wtorek ok. 50 samolotów i śmigłowców.

bEpWpBdx

Najważniejsi dowódcy w polskim lotnictwie wojskowym uczestniczą w rozpoczętym we wtorek w Poznaniu kursie szkoleniowo-metodycznym ZLOT 2013. Na wojskowym lotnisku wylądowało we wtorek ok. 50 samolotów i śmigłowców.

W szkoleniu połączonym ze sprawdzianem umiejętności i wiedzy bierze udział prawie 50 dowódców skrzydeł, baz, eskadr i grup działań lotniczych.

We wtorek, w trakcie lotów na 21. Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach, lotnicy odbędą egzamin z umiejętności pilotażowych i bojowych.

bEpWpBdz

"Najpierw dowódcy zaliczają zadanie w powietrzu. To może być wychodzenie na nakazany punkt, czy przechwytywanie albo dolecenie w nakazane miejsce w nakazanym czasie" - powiedział we wtorek PAP rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski.

W 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny uczestnicy ZLOT przejdą również m.in. sprawdzian ze znajomości kabiny, w trakcie którego muszą wykazać się wiedzą, gdzie znajdują się określone urządzenia i do czego służą.

"Zaplanowany jest też egzamin teoretyczny. Test weryfikuje znajomość regulaminów, instrukcji i techniki pilotowania. Taki egzamin muszą zdać raz do roku wszyscy lotnicy. Ci najważniejsi zdają go w najważniejszym miejscu - w Poznaniu na kursie ZLOT" - dodał rzecznik.

Jak podkreślił obecny na ćwiczeniu dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski, kurs i egzamin kierowniczej kadry lotnictwa sił zbrojnych stanowi podsumowanie tegorocznego szkolenia w jednostkach lotniczych.

bEpWpBdF

"W trakcie szkolenia chcemy mówić o możliwościach naszego lotnictwa, jakości szkolenia, nowych systemach, procedurach i o tym, co byśmy chcieli zrobić, żeby było jeszcze lepiej. Żebyśmy latali, tak jak do tej pory, bezpiecznie i optymalnie wykorzystywali nasze możliwości" - powiedział gen. Majewski.

Gen. Majewski przypomniał, że ZLOT po raz ostatni odbywa się w obecnej strukturze polskiej armii. "W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych powstaje Inspektorat Sił Powietrznych, który będzie skupiał wszystkie rodzaje lotnictwa. Całe lotnictwo Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej będzie w jednym ręku. Sposób dowodzenia, zarządzania, merytoryczne koordynowanie lotnictwem będzie łatwiejsze" - powiedział.

Jak podkreślił dowódca Sił Powietrznych, lotnictwo wojskowe wciąż zyskuje nowy sprzęt.

"W tym roku otrzymaliśmy kilka nowych samolotów, m.in. samoloty CASA C-295M. Za kilka dni będą lądowały ostatnie dwa z pięciu zamówionych samolotów. (Pozyskujemy - PAP) śmigłowce W-3 w wersji VIP, ale również samoloty M28 Bryza. Już tylko to pokazuje, że lotnictwo zmienia się bardzo szybko. Te samoloty zwiększają nasze możliwości transportowe" - powiedział.

bEpWpBdG

Jak dodał, na początku 2014 r. będzie wiadomo, jakiego rodzaju samoloty szkolenia zaawansowanego kupi polskie wojsko. Pozwolą one szkolić pilotów F-16 w Polsce bez potrzeby wysyłania ich do USA.

"W Dęblinie mielibyśmy bardzo nowoczesne, dobrze zorganizowane lotnisko szkolne, jeden z najlepszych ośrodków szkoleniowych w Europie" - podał gen. Majewski.

ZLOT 2013 zakończy się w czwartek. (PAP)

rpo/ abr/ jra/

bEpWpBea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)