Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sztuka
21.11.2009 21:53

Poznań: Słowacka sztuka "Wielkomilud" wygrała IV Festiwal Kon-teksty

Słowackie przedstawienie "Wielkomilud" wygrało IV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży "Kon-teksty" w Poznaniu - poinformowali w sobotę PAP organizatorzy festiwalu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Słowackie przedstawienie "Wielkomilud" wygrało IV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży "Kon-teksty" w Poznaniu - poinformowali w sobotę PAP organizatorzy festiwalu. *

"Wielkomilud" Teatru Piki ze słowackiego Pezinok to po części horror, po części komedia, a po części romans oparty na motywach książki Roalda Dahla opowiadającej o przyjaźni małej Sofii i starego olbrzyma.

Spektakl otrzymał najwyższą nagrodę za "wytworzenie świata teatralnego, który był jednocześnie i wzruszający, i humorystyczny, i pełny plastycznie, i zamknięty w małej formie"- powiedziała PAP, uzasadniając decyzję jury, krytyk teatralny Hanna Baltyn. Jury przyznało dwie drugie nagrody: dla Białostockiego Teatru Lalek za spektakl "Valerie" oraz dla Unii Teatr Niemożliwy z Warszawy za spektakl "Drugi pokój - impresja według Zbigniewa Herberta".

Nagrodę Grand Prix dla najlepszego aktora otrzymał Paweł Chomczyk z Kompanii Doomsday z Białegostoku za główną rolę w sztuce "Murdas.Bajka". W festiwalowym konkursie wzięło udział 16 przedstawień przygotowanych przez teatry z Litwy, Słowacji, Bułgarii, Czech, Niemiec i Polski. Dla Hanny Baltyn festiwal pokazał, że są nowe polskie sztuki dla dzieci i młodzieży. "Są nowe sztuki polskie. Mnie bardzo cieszy to, że teatry przestały robić same adaptacje +Czerwonych kapturków+ i sięgają po nowe sztuki" - powiedziała PAP Baltyn.

Ideą festiwalu jest promowanie współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, konfrontacja europejskich osiągnięć twórczości dla młodych widzów, stworzenie forum wymiany doświadczeń i poglądów pomiędzy autorami sztuk, twórcami i publicznością. Kon-teksty odbywają się co dwa lata.(PAP)

kpr/ bk/

Tagi: sztuka, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz