Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Poznań: Umorzono sprawę wiceprzewodniczącego PO Waldy Dzikowskiego
Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu umorzyła śledztwo w sprawie podejrzeń poznańskiego posła PO Waldy Dzikowskiego o korupcję - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu Anna Woźniak.

Sprawa została umorzona, bo Sejm nie uchylił politykowi immunitetu. Wnioskowała o to Prokuratura Krajowa.


Sprawa Dzikowskiego była jednym z wątków prowadzonego przez poznańską prokuraturę śledztwa dotyczącego przyjmowania przez osoby publiczne od poznańskiego przedsiębiorcy Marka Trzmielewskiego łapówek w zamian za ułatwianie jego firmie wygrywania przetargów.

Od momentu rozpoczęcia śledztwa prokuratura nie udziela informacji na temat jego szczegółów. W październiku 2006 roku opisała je jednak "Rzeczpospolita". Ówczesny rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu Włodzimierz Świtoński nie zaprzeczał informacjom gazety.

Według "Rzeczpospolitej", kiedy Waldy Dzikowski był wójtem gminy Tarnowo Podgórne, poznański przedsiębiorca z wdzięczności za wygrane przetargi przebudował mu za darmo dom. W latach 1997-1998 przedsiębiorca wygrał przetargi na łączną kwotę 5 mln zł, a przebudowa domu Dzikowskiego kosztowała 50 tys. zł.

"Sprawa posła została wyłączona z całości śledztwa, a następnie umorzona. Nie można wykluczyć, że kiedy posła przestanie chronić immunitet, zostanie wznowiona. W pozostałej części śledztwo trwa" - powiedziała PAP Woźniak.

Przeciwko odebraniu immunitetu Dzikowskiemu głosowało 213 posłów. Za było 146. Uchylenie immunitetu wymaga większości co najmniej 231 głosów. Przeciwna uchyleniu immunitetu posłowi PO była komisja regulaminowa i spraw poselskich.(PAP)

lis/ wkr/ gma/

sejm, firma, dom, poznań, umorzenie, waldy dzikowski, wiceprzewodniczący, sprawa
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.