Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Wystawa "5 zmysłów. Audiodeskrypcja"

0
Podziel się:

25 dzieł sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego, opisanych techniką
audiodeskrypcji znajdzie się na wystawie "5 zmysłów. Audiodeskrypcja". Ekspozycja dostępna będzie
od soboty w Poznaniu.

25 dzieł sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego, opisanych techniką audiodeskrypcji znajdzie się na wystawie "5 zmysłów. Audiodeskrypcja". Ekspozycja dostępna będzie od soboty w Poznaniu.

Audiodeskrypcja to technika narracyjna, która za pomocą dodatkowych, słownych opisów udostępnia odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym.

"+5 zmysłów. Audiodeskrypcja+ to pierwsza w Polsce wystawa sztuk wizualnych połączona z szeregiem wydarzeń o charakterze edukacyjnych, zaadresowana do osób niewidomych i słabowidzących" - powiedział PAP Paweł Gogołek, producent wystawy.

Prezentowane dzieła sztuki skomponowano wokół tematu pięciu zmysłów.

"Opisy słowne dotyczące wyglądu dzieł wzbogacone będą o dodatkową charakterystykę uwzględniającą specyfikę zmysłu, do którego się odnoszą. W ten sposób zapoznanie się z treścią dzieła odbywać się będzie wielotorowo, także przez dotyk, smak, zapach, dźwięk" - powiedział PAP Gogołek.

Oglądając obraz "Jesień" - Józefa Chełmońskiego - można będzie poczuć zapach spalonych liści, przy płótnie "Targ na jarzyny na Placu Żelaznej Bramy w Warszawie" - Józefa Pankiewicza - można będzie posmakować warzyw, które są na obrazie.

Kolejnym przykładem opisu odnoszącego się do kilku zmysłów jest dźwięk studni przy obrazie "Przy studni" - Witolda Pruszkowskiego, oglądając "Portret Kosmy Medyteusza" - Angelo Bronzino, będzie można dotknąć rycerskiej zbroi, która jest na obrazie, a atrakcją wystawy ma też być kopia Drzwi Gnieźnieńskich, z których będzie można za pomocą dotyku odczytać życie św. Wojciecha.

Obok wystawy realizowane będą wydarzenia o charakterze edukacyjnym i naukowym: lekcje muzealne, warsztaty, seminaria, konferencje.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, zawierający opisy 25 dzieł, który wzbogacony będzie o wersję audio na płycie CD oraz szeregu publikacji o charakterze edukacyjnym.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 15 października - tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Po raz pierwszy obchodzono go w 1964 roku. Ma on przypominać wszystkim o potrzebach osób dotkniętych brakiem wzroku, którzy także chcą uczestniczyć w życiu w pełni swych talentów i na miarę pragnień, i to bez koniecznego zdawania się na cudzą wrażliwość i współczucie.

Wystawę będzie można oglądać w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu do 27 listopada. (PAP)

kpr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)